Haberler

EG Enerji’den Karacusa’ya jeotermal turizm ve organik tarım yatırımı

Aydın Karacasu'dan görünüm (kaynak: Karacasu Belediyesi foto galeri)
Cannur Bozkurt 8 May 2020

EG Enerji, 8 yıldır faaliyet gösterdiği Aydın’ın Karacasu ilçesinde organik tarım amaçlı entegre tesisler ile termal otel, kaplıca ve SPA merkezleri kurmak için 65 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde jeotermal kaynak araştırmaları yapan EG Enerji Tic. San. A.Ş., 65 milyon dolar bütçeli bir yatırım planlıyor. Belirlenen bütçe ile kurulacak tesiste, organik tarım ve termal turizm yapılacak. İşletme tamamlandığında ilçedeki bin 200 kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Firma yetkilileri kurulacak tesislere ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Karacasu ile Yenice arasındaki bölgede ruhsatları olan firmamız bölge jeolojisi ve jeotermal faaliyetleri hakkında oldukça bilgilidir. Firmamızın birincil hedefi ruhsatları bulunan bölgede tarımsal kalkınma projeleri hazırlamaktır. Bu amaca yönelik olarak organik tarım amaçlı entegre tesisler kurmayı hedeflemektedir. Jeotermal seracılık ile üretilecek organik sebzeler ile bölgede yetişen incir gibi eşsiz değere sahip meyveler, meyve ve sebze kurutma tesislerinde ilaç kullanmadan işlenerek katma değeri yüksek ürünler elde edilecektir.”

Firma yetkilileri, işletmenin hayata geçmesi ile bölgede oluşacak istihdama yönelik ise; “Ege bölgesinin nadide güzellikteki yerlerinden olmasına rağmen devamlı göç veren Karacasu ilçesinde kurulacak olan yerel işletmeler bölge halkının göç etmeden, kendi kentlerinde kalarak çalışma imkanı bulmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda toplam 65 milyon dolar yatırım hedefi ile kurulacak tesislerde 1200 kişilik istihdam yaratılması planlanmaktadır. Bölgede açılacak teknik kurslar ile gençlerin özellikle örtü altı yetiştiriciliği ve turizm konularında eğitim alması sağlanarak vasıflı eleman ihtiyacı Karacasu ve çevre köylerden sağlanacaktır. Yan sektörlerde düşünüldüğünde 4500 kişilik yeni istihdam alanları doğması öngörülmektedir” diyerek bölgede vasıflı eleman sağlamak konusunda düşüncelerini paylaştılar.

Yetkililer ayrıca Karacasu’da tarım arazileri üzerine elektrik üretimi amacıyla jeotermal faaliyetlerin başlayacağı iddialarına da yanıt vererek, Afrodisias’a ve Geyre’ye yakın bölgede jeotermal faaliyetlerin başlayacağı ile ilgili haberlerin şirketlerinin çalışmaları ile bir ilgisi olmadığını belirttiler.

Kaynak: Aydın Kulis