Haberler

EGEC, Modernizasyon Fonu operasyonu önerisini memnuniyetle karşıladı

AB Modernizasyon Fonu açıklama görseli (kaynak: AB Web sitesi, haber görseli)
Cannur Bozkurt 19 Mar 2020

EGEC, AB Emisyon Ticaret Sisteminde kurulmuş olan Modernizasyon Fonu'nun işleyişine ilişkin Yönetmelik taslağını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), Avrupa Birliği (AB) Emisyon Ticaret Sisteminde kurulmuş olan Modernizasyon Fonu’nun işleyişine ilişkin Yönetmelik taslağını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Modernizasyon Fonu, Avrupa Birliği (AB) Emisyon Ticaret Sistemi tarafından, enerji sistemlerini modernize etmek ve yararlanıcı Üye Devletlerde enerji verimliliği şebekelerini iyileştirmek için kuruldu.

Metne göre, yatırımların % 70’i yenilenebilir elektrik ve / veya enerji verimliliği, enerji depolama ve bölgesel ısıtma gibi enerji ağlarının üretimi ve kullanımı için harcanması önerilmekte.

Modernizasyon Fonunun, 10 düşük gelirli Üye Devletin enerji sistemlerini modernize etmek için önemli yatırım ihtiyaçlarına katkıda bulunması öngörülüyor. Modernizasyon Fonu:

  • Yararlanıcı Üye Devletlerin 2030 iklim ve enerji hedeflerine ulaşmalarına ve AB’nin iklim tarafsızlığına geçişinde aktif rol oynamalarına yardımcı olmak;
  • Artan bağlantılarını ve enerji ağlarının modernizasyonunu destekleyerek yararlanıcı Üye Devletlerde enerji güvenliğini artırmak;
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanını artırmak;
  • Yararlanıcı Üye Devletlerin ekonomilerini ve enerji sektörlerini daha yeşil ve temiz hale getirmeye yardımcı olmak, ve;
  • Yararlanıcı Üye Devletler arasında en iyi uygulamaların paylaşılmasını teşvik etme hedeflerini içeriyor.

EGEC, Avrupa Parlamentosu’nun bu teklifi reddetmemesini tavsiye ederek, önemine vurgu yaptı.

Kaynak: EGEC, AB web sitesi