Haberler

EIB’den Kenya’da 70 MW’lık Akiira Jeotermal Projesi’ne 190 milyon $’lık kredi

Akiira geothermal project site, Naivasha/ Kenya (source: Akiira One)
Eren Günüç 24 Oca 2018

Avrupa Yatırım Bankası (EIB - The European Investment Bank), Kenya'nın Naivasha kentindeki 70 MW'lık Akiira Jeotermal Projesi için 155 milyon Euro'luk bir kredi paketi hazırlıyor. Proje Kenya, ABD ve Danimarka'dan bir yatırımcı konsorsiyumu tarafından geliştirildi.

Kenya yerel basında çıkan haberlere göre, Avrupa Yatırım Bankası Akiira Geothermal Ltd’ye 155 milyon Euro (190 milyon dolar) kredi teklif etti. Şirket, özel bir yatırımcı olan 70 MW Akiira jeotermal projesini geliştiriyor.

EIB Doğu Afrika başkanı Catherine Collin, bu hafta Nairobi’de düzenlenecek bir enerji konferansının oturum aralarında yaptığı açıklamada, “Kredinin ticari şartlar altında olacağı ancak risk fiyatlandırmasından sonra kredinin  yüzde 10’nun altına düşeceği belirtildi. Projenin toplam 310 milyon Euro (380 milyon dolar) olacağı tahmin edilmekte.

Proje, Ağustos 2015’te elektrik dağıtım şirketi Kenya Power ile imzalanan Sh9.5 / kWh (0.09237 kWh) elektrik alım anlaşmasına sahiptir. Yöneticilere göre, proje borcun (% 70) ve öz sermayenin (% 30) bir karışımı ile finanse ediliyor.

Centum Investments, Akiira konsorsiyumunda yüzde 37,5 hisseye ve yüzde 62,5’i Amerikalı firmalar Ram Energy, Marine Power ve Danimarka şirketi Frontier Markets’a ait.

Centum konsorsiyumunun, proje kredisinin 310 milyar Avro’luk (Sh 39 milyar / 380 milyon dolar) maliyetinin 11,7 milyar ya da yüzde 30’una katkıda bulunması beklenirken geri kalanı ticari krediler yoluyla finanse edilecek.

Jeotermal projenin bir kısmı eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Afrika Kıtasını aydınlatma girişimi tarafından finanse edildi.

Kaynak: Business Daily Africa, ThinkGeoEnergy aracılığıyla