Haberler

EKB Başkanı Osman Zolan, temiz enerji için yerel yönetimlerin önemini vurguladı

EKB Başkanı Osman Zolan (kaynak: EKB web sitesi)
Cannur Bozkurt 20 Tem 2020

Enerji Kentleri Birliği (EKB) Başkanı Osman Zolan:- "Birçok konuda enerji sektörüne destek veren belediyelerin, mücavirinde yapılan projelerde söz sahibi olmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan habere göre, Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,  enerji üretiminde doğanın korunması için yenilenebilir kaynak kullanımının artması gerektiğini belirtti.

Edindikleri her bilgiyi belediyelere ulaştırmaya, onlara yol gösterici olmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan, yenilenebilir enerjinin yanı sıra enerji verimliliği ve çevreyle ilgili konularda da daha geniş bir vizyon oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Enerji projelerinde ve bunların işletme aşamasında belediyelere büyük sorumluluk düştüğünün altını çizen Başkan Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

“Altyapı, üstyapı gibi bir çok konuda sektöre destek veren belediyelerin, mücavirinde yapılan projelerde söz sahibi olabilmeleri, bölgeyi ilgilendiren bazı kararlarda otorite olmaları gerekiyor. Enerji fiyatlarının düşmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin daha ucuz olmasının avantajını bir kez daha gösterdi. Bu süreçte, iklim mücadelesinde doğanın kendini yenilemesinin ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasının bizim elimizde olduğunu gördük. İklim mücadelemize enerji politikalarını gözden geçirerek devam edeceğiz.”

Başkan Zolan, belediyelerin yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmaları için bilgilendirme, teşvik ve özel yatırımların desteklenmesi konularında çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı