Haberler

EKB Başkanı Zolan: “Dünyanın içinden geçtiği değişimde en önemli nokta enerji”

EKB Başkanı Osman Zolan (kaynak: EKB web sitesi)
Cannur Bozkurt 23 Eki 2020

EKB’nin Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Zolan, dünyanın büyük bir değişimden geçtiğini ve bu değişimde en önemli noktanın enerji olduğunu, Türkiye’nin jeotermal kaynakların kullanımı açısından daha iyi noktalara gelmeye devam ettiğini vurguladı.

Enerji Kentleri Birliği (EKB; eski adıyla Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği) Ankara’da olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İlçe belediye başkanları, Meclis üyeleri ve davetliler katıldı.

EKB Başkanı (ve Denizili Büyükşehir Belediyesi Başkanı) Osman Zolan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Başkan Zolan, Türkiye’de ivme kazanan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekti.

Zolan, ülkenin, hem jeotermal hem de enerji kaynaklarının kullanımı açısından daha iyi noktalara gelmeye devam ettiğini belirterek, jeotermal kaynaklar ile sağlık ve termal turizm sektöründe kullanım alanlarını yaygınlaştırmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Zolan açıklamalarına şöyle devam etti: “… Bugün hem çevreci olması, hem de yerli ve milli olması nedeniyle yenilenebilir enerji önemli bir ihtiyaca karşılık veriyor. Dünyada üretilen her şeyin temelinde enerji var. Biz de EKB olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından belediyelerimize ne tür katkılar sağlayabiliriz, bunun gayreti içerisindeyiz…”

Başkan Zolan ayrıca üyelerden, jeotermal başta olmak üzere tüm yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilgi ve birikimlerini diğer belediyelerle paylaşmaları ve bütün belediyelerin bu süreçten kazançlı çıkması için birlikte çalışma ricasında bulundu.

Kars Belediyesi, Erzurum Palandöken Belediyesi, Kayseri Talas Belediyesi, Konya Karatay Belediyesi ve Van Erciş Belediyesi’nin üyelik katılımlarının kabulü ile birlikte, EKB’nin üye sayısı 119’a yükseldi.

Kaynak: Enerji Portalı