Haberler

EKB, belediyelerin temiz enerji projelerine desteğini sürdürecek

Balçova jeotermal ısı merkezi (kaynak: MTA)
Cannur Bozkurt 20 Ağu 2020

EKB Başkanı Osman Zolan, 1997 yılından bu yana belediyelerin yenilenebilir enerji projelerine destek olduklarını ve kaynakların en etkin şekilde kullanılması için destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Enerji Kentleri Birliği (EKB) Başkanı Osman Zolan, yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi, çevrenin korunması, ekonomik sürdürülebilirliğin tesisi ve enerjinin verimli kullanımı konularında belediyelerin önemli rol oynadığına dikkati çekti.

Günümüzde yerel yönetimler, enerji üretiminde yenilenebilir ve sürdürülebilir kaynak kullanımına öncelik vererek çok sayıda temiz enerji projesine imza atıyor. Elektrik üretiminden ısıtmaya, kaplıcalardan seralara birçok alanda kullanılan jeotermal kaynaklar, belediyeler tarafından da çeşitli projelerde değerlendiriliyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki belediyeler ve ortak şirketleri, jeotermal enerji kaynaklarını değerlendirerek yaklaşık 130 bin konutun ısınmasını sağlıyorlar. Bu kaynaklar ayrıca tropikal meyve yetiştiriciliği, çiçek, meyve ve sebze kurutma gibi alanlarda da kullanılıyor.

EKB Başkanı Zolan, konunun önemini hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu: “Birliğe üye 118 belediyenin, yenilenebilir kaynaklardan faydalanarak enerji üretimine ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmalarının artarak devam etmesi gerekiyor. Yerel yönetimlerin temiz kaynakları kullanarak gerçekleştirdiği projeler, ekonomiye ve istihdama sağladıkları katkıyla örnek teşkil ediyor. Bu açıdan projelerin hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor.”

Zolan, ek olarak, EKB’ye üye olan belediyelere bu alanda her türlü danışmanlık hizmetini vererek yol gösterici olmaya çalıştıklarını ve kaynakların en etkin şekilde kullanılması için belediyelere destek vermeye devam edeceklerini de vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı