Haberler

Ekonomik itici güç olarak jeotermal ısıtma – Veresegyház’ın hikayesi, Macaristan

Macaristan Veresegyház'da jeotermal tesisleri ziyaret (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 30 Tem 2020

Macaristan'ın Budapeşte yakınlarındaki Veresegyház şehri, ısıtma için jeotermal enerjinin kullanılmasıyla enerji güvenliği konusundaki uzun vadeli görüşün ekonomik büyümeye ve refaha yol açtığı inanılmaz bir vitrin.

Gábor Szita tarafından Avrupa Jeotermal Kongresi 2016 için kale alınan “Veresegyház’da jeotermal insanların düşüncelerini nasıl değiştirdi?” sorusuna ilişkin konuyu Alexander Richter’in yorumları ve deneyimleri ile paylaşıyoruz.

Veresegyház, Budapeşte’nin kuzey doğusunda, Macaristan’ın başkenti olan küçük bir kasaba. İlk jeotermal kuyu 1987 yılında açıldı. Akışkan, Triyas karstik rezervuarından 1450 m derinlikte elde edildi. Ilımlı akış hızında (30m3/s) kuyu başı sıcaklığı 64oC idi. Sıcak su kullanımı 1992 yılında kuyu yanındaki açık hava yüzme havuzunda başladı. Enerji kullanımına ilişkin karar, gramer okuluna 680 m uzunluğunda boru hattıyla sağlanan jeotermal su ile 1993 yılında alındı. 2015 yılı sonunda sisteme, eklenen yeni kuyular ile 60’tan fazla tüketici (ısı istasyonları) bağlandı. Veresegyház’da 22 yıllık enerjik kullanımdan sonra, yerleşimdeki hiç kimse doğal gazla ısıtmak istemiyor. Konut veya kamu binalarının yeni yatırımcıları ve ayrıca endüstriyel tesisler jeotermal talep ediyor.

Jeotermal yönelim büyük ölçüde enerjik bir belediye başkanı olan Béla Pásztor tarafından yönlendirildi ve aslında onunla tanışmaktan zevk aldık. Hala görevine devam eden belediye başkanı olan Pásztor, genç bir adam olarak 1965’te belediye başkanlığına seçilmiş. Etkiyi vurgulamak için, nüfusun 1990’da 6.000 dolayında iken, bugün 20.000 civarında olduğunu belirtmek isteriz.

Pásztor liderliğindeki Veresegyház belediyesi, kasabayı geliştirmek için açık bir strateji izliyor. Stratejinin amaçlarından biri, ithal doğal gazdan enerji arzının bağımlılığını azaltmak ve yerel yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenmektir.

Bunu yapmak için, şehir ilk jeotermal kuyusunu 1987’de açmış ve o zamandan bu yana toplam dört kuyu sondajı gerçekleştirilmiş. Artan talep ile şehir büyümeye çalışıyor, ancak sondaj için gerekli finansmanı ayarlamak zorlu bir iş olmuş.

Birçok kamu binası, özel konut, apartman, yüzme havuzu ve en önemlisi endüstriyel müşteriler jeotermal ısıtmadan yararlanmıştır. Sanayi müşterileri arasında GE Aviation ve bir ilaç şirketi olan GE Energy ve seracılık yapılan üretim tesisleri bulunmaktadır.

Başlangıçta karşılaşılan kamu şüpheciliği, tüm bu başarı ile birlikte, şehirde jeotermal enerji kullanımı için tam bir kamu desteğine dönüşmüş durumda.

Farklı kuyular, çıktı ve etki hakkında tüm ayrıntılar için, yukarıda bağlantısı makaleyi okumanızı öneririz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy