Haberler

Ekvador’un ilk jeotermal santrali Imbabura, Chachimbiro’da geliştirildi

Ekvator Chachimbiro'da sondaj kulesi (kaynak: CELEC)
Cannur Bozkurt 10 Eki 2019

Ekvador’da Chachimbiro’da yapılması kararlaştırılan jeotermal enerji projesi, 50 MW’lık bir jeotermal enerji üretim kapasitesi planlanlamasıyla Japon JICA’dan fon sağlayarak ilerliyor

Ekvador’dan çıkan haberlere göre, ülkenin ilk jeotermal santrali Chambimbiro, Imbambura’da geliştirilecek. İlk keşif kuyusu, Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) aracılığıyla, Japonya Hükümeti’nden geri ödemesiz kaynaklarla finanse edildi.

Planlanan santral 50 MW jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip olacak. Ekvador Elektrik Şirketi (Celec), Imbabura eyaletinin Urcuquí kantonunda yer alacak 50 MW Chachimbiro jeotermal projesinin geliştirilmesi için 60.1 milyon dolarlık bir krediyi onayladı. Enerji ve Yenilenemeyen Doğal Kaynaklar Bakanı Carlos Pérez altyapı gelişiminin öncelikli olduğunu belirtti.

Jeotermal santralin inşaatı 250 milyon dolarlık bir yatırıma malolacak.

Proje şu anda saha geliştirme aşamasında; Bu ilk aşama için, 60 milyon doları JICA Kredisi tarafından finanse edilmiş olup, toplamda 70 milyon dolarlık bir bütçesi olacak. İlk etapta, 2022’de işletmeye başlayabilecek 5 MW’lık bir jeotermal tesisinin kurulması planlanmakta.

Mart 2018’den bu yana, ilk keşif kuyusunda testler yapıldı ve jeotermal santral kurmak için ideal olan 235ºC sıcaklığın bulunduğu tatminkar sonuçlara varıldı.

Chachimbiro jeotermal projesi, elektrik sektörünün uzun vadeli gelişim planında hükümet tarafından öncelik verilen ve gelecekte Ekvador halkının enerji talebini karşılamayı amaçlayan yeni projelerin bir parçasıdır.

Şu anda, kurulu kapasite ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli; bununla birlikte, talep yılda % 4,9 artmakta, bu da gelecekte kıtlığı önlemek için doğru planlamanın gerekliliğini belirlemektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy