Haberler

El Salvador mevcut kurulu jeotermal enerji kapasitesini üç katına çıkarabilir

Berlin geothermal plant, El Salvador (source: video screenshot)
Eren Günüç 11 May 2018

Inter-American Kalkınma Bankası uzmanına göre El Salvador, kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesini bugün 204 MW'tan 640 MW'a kadar artırabilir. Tek ihtiyaç duyulan ise daha fazla yatırım ve uzmanlık bilgisi.

Inter-American Kalkınma Bankası (IDB) ‘ndan Toshita Takeuchi’ye göre, El Salvador’un 204 MW’lık kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine ek olarak 440 MW üretim potansiyeli bulunuyor.

Bununla birlikte, jeotermalden elde edilen enerji üretiminin önümüzdeki yıllarda 644 MW’a yükselebileceğini öngörülüyor. İhtiyaç duyulan şey daha fazla yatırım ve daha fazla eğitimli uzman diye ekliyor.

Ülke, Latin Amerika’da kurulu kapasite anlamında lider olarak görülse de, jeotermal enerjiye ulusal talebin % 25’ini katmış olsa da, Takeuchi, jeotermal uzmanların bu alandaki ülkenin gelişimine bağlı olarak eksik olduğunu belirtti.

Bu alandaki bilginin artırılması arayışında, dün, Jeotermal enerjideki uzmanlaşma kursunun başlatılmasının ardından, Salvadoran deneyimini gösterecek 23 akademisyene  talimat verilecek. Gençler, El Salvador Üniversitesi’nde beş ay boyunca diploma kursuna katılacaklar. İzlanda, Almanya, İtalya ve Şili’den yerel ve uluslararası öğretmenler öğrencilere ders verecek. IDB bu projeyi 2,2 milyon dolar yatırımla finanse ediyor.

Takeuchi ayrıca, projelerin daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu noktada, ülkedeki tek jeotermal şirket olan La Geo’nun başkanı Julio Valdivieso, şirketin iki ana hissedarı olan Cel ve Italyan Enel Green Power tarafından tutulan davaya rağmen, daha fazla kuyu açmaya ve başka alanlara da yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.

Aslında, Ahuachapán, Chinameca (San Miguel), San Vicente ve Berlín’de (Usulután’da) bulunan tesislerde başka hangi yatırımların yapılabileceğini belirlemek için bir çalışma hazırlandığını söyledi. Bu kuyuların bazıları açıldıklarından beri 36 yıl geçti ve La Geo onlara enerji üretmek için daha fazla kapasite vermek istiyor. Valdivieso, önümüzdeki yıllarda 600 MW’lık bir üretime ulaşmak için büyük yatırımlar gerektireceğini kabul etti.

Kaynak: ElSalvador.comThinkGeoEnergy aracılığıyla