Haberler

Endonezya hala jeotermal tarifeler ve yatırımcı beklentileri arasında denge bulmaya çalışıyor

Sorik Marapi jeotermal enerji santrali, Kuzey Sumatra / Endonezya (kaynak: EBTKE)
Cannur Bozkurt 9 Ağu 2020

Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, daha düşük elektrik fiyatları sağlayarak jeotermal yatırımın teşvik edilmesine yardımcı olurken, teşvikler ve tazminatlar arasında bir denge bulma çalışmalarına devam ediyor.

Endonezya’daki jeotermal yatırım ortamını iyileştirmek için Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), arama faaliyetleri için geri ödeme maliyetleri ve jeotermal altyapıyı geliştirme yolunda “diğer teşvikler” adı altında bir teşvik planı geliştiriyor.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Yeni ve Yenilenebilir Enerji ve Enerji Tasarrufu Genel Müdürü F.X. Sujiastoto, tazminatın jeotermal enerji santrallerinden (PLTP) gelen elektriğin satış fiyatının daha uygun olması için yapıldığını açıkladı. Çünkü bunca zamandır jeotermal sektörünün gelişmesinin önündeki engellerden biri elektriğin ekonomik olmayan satış fiyatıdır.

Sutijiastoto, Temmuz 2020’nin sonlarında EBTKE alt sektörünün performansının ilerlemesini medyaya aktarırken: “Hükümet, toplumdaki EBT fiyatının karşılanabilir olması için teşvikler ve tazminat sağlıyor, ancak geliştiriciler için ekonomik avantaj sağlama konusunda hala yapılaması gerekli işler var. Örneğin jeotermalde riski azaltmak için, PLN’deki fiyatların daha iyi olması yolunda teşvikler ve tazminatlar var, keşif maliyetleri ve vergi muafiyeti verilecek” dedi.

Sutijastoto’ya göre, bu düzenleme doğru bir şekilde uygulanırsa, elektrik üretim maliyeti düşebilir ve yatırım ortamının coşkusu artabilir. Bu aynı zamanda insanların satın alma gücünü de etkileyecektir. Uygulama başarılı olursa jeotermalin riski (yatırımı) ucuz olabilecek ve (geliştiriciler) daha ucuz fonlara erişebilecekler.

ESDM, teşvikler ve tazminatlarla ilgili düzenlemelerin uygulanması halinde, jeotermal fiyatlarında kilo watt saat (kWh) başına 2,5 ABD Doları ila 4 ABD Doları sent civarında bir düşüş olacağını öngörüyor.

Bu kural, PT Perusahaan Listrik Negara (PLN) tarafından Yeni ve Yenilenebilir Enerji (EBT) için elektrik satın alınmasıyla ilgili Başkanlık Yönetmeliği (Perpres) taslağına dahil edilecektir. Daha sonra hükümet, jeotermal çalışma alanlarının (WK) araştırılmasında geliştirici tarafından yapılan işletme maliyetlerini iade edecek.

EBTKE Genel Müdürlüğü, jeotermal arama tazminat bedellerinin iadesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi sürecini izlemek için Jeoloji Ajansı ve üniversiteler gibi profesyonel unsurlarla birlikte bir izleme ve işleme ekibi oluşturacak.

Sutijastoto, genel olarak EBT elektriğini geliştirmek için önerilen teşviklerin yanı sıra jeotermal elektrik için arama tazminatının Maliye Bakanlığı’nın Mali Politika Ajansı’ndan (BKF) yeşil ışık yaktığını söyledi. Araştırma maliyeti teşviki için fon, Devlet Gelir ve Harcama Bütçesinden (APBN) sağlanacaktır.

Halihazırda Hükümet, çeşitli destekleyici düzenlemeler hazırlayarak EBT’nin kullanımını hızlandırmaya devam etmektedir. Bu, 442 Gigawatt (GW) civarında mevcutta büyük olan ve yalnızca % 2,4 veya 10,4 GW’de uygulanan EBT’nin elektrifikasyon potansiyelini takip ediyor.

Özellikle jeotermal enerji için, Endonezya’daki potansiyel 23,9 Giga Watt’a (GW) ulaşıyor ve Mayıs 2020’ye kadar % 8,17 veya 6,494 GWh elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy