Haberler

Endonezya hükümeti, 2021’de üç jeotermal alanın arama çalışmalarına 32 milyon dolar ayırdı

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.)
Cannur Bozkurt 15 Oca 2021

Endonezya'daki Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, üç jeotermal çalışma alanında jeotermal arama çalışmalarında kullanılmak üzere, 450 milyar IDR tahsis etti.

Endonezya’dan Bisnis.com tarafından bildirildiği üzere, Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), 2021’de jeotermal arama sondajları için 450 milyar IDR’ye varan bir bütçe ayırdı.

ESDM Yeni, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Tasarrufu Genel Müdürlüğü Jeotermal Direktörü Ida Nuryatin Finahari, fonların jeotermal çalışma alanlarında (WKP) sondaj için kullanılacağını söyledi. Üç WKP’nin 112 MW’a kadar potansiyel kaynakları ve 60 MW’lık bir kalkınma planı var.

Bisnis’de habere şu şekilde yer verildi: “Rp450 milyar Rp bütçesi Jeoloji Ajansında. Bütçe, Sukabumi, Batı Java’da WKP Cisolok Cisukarame, Güney Sulawesi’de WKP Bituang ve Doğu Nusa Tenggara’da WKP Nage olmak üzere üç lokasyonda sondaj için kullanılacak”.

Bütçe ayrılan çalışma, hükümetin jeotermal gelişmeyi hızlandırma stratejilerinden biri olarak Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı tarafından başlatılan devlet sondaj programının bir parçasıdır.

Bu program sayesinde, hükümet, bir açık artırma süreci aracılığıyla ticari kuruluşlara sunulmadan önce, jeotermal çalışma alanlarındaki verilerin kalitesini iyileştirmeyi hedeflemektedir.

Keşif/arama aşaması, jeotermal projelerde riski en yüksek olan aşamadır.

Hükümet tarafından yapılan arama sondajının, yatırımcıların jeotermal enerji geliştirmeye olan ilgisini artırması bekleniyor. Hükümet, bu girişimi ile, jeotermal elektriğin fiyatını daha rekabetçi hale getirmek için jeotermal aramalarda başarısızlık riskini üstlenmekte.

2020-2024 döneminde, hükümet 1.844 MW’a kadar potansiyel kaynaklar ve 683 MW’a kadar geliştirme planları ile 20 WKP sondaj yapacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy