Haberler

Endonezya hükümeti jeotermal araştırmayı desteklemek için teşvikleri artırmaya hazır

Baturaden projesi sahasında sondaj kulesi (kaynak: PT SAE)
Cannur Bozkurt 31 Tem 2020

Kovid-19'un zorluklarına ve düşük fosil yakıt fiyatına rağmen, Endonezya hükümeti, ülkedeki kalkınma yatırımlarını desteklemek için jeotermal keşif teşviklerinde artış öngörüyor.

Jakarta’dan ulaşan yerel haberlere göre, Endonezya’da jeotermal keşifleri teşvik etmek için hükümet ilgili bütçeyi 6 kata kadar artırmaya hazır.

Hükümet jeotermal enerji arama yoğunluğunu artırmayı öngördüğü plan, Ulusal Yenilenebilir Enerji Karmasını (EBT) artırmak için yürütülmektedir. Ulusal Enerji Konseyi Genel Sekreteri (DEN) Djoko Siswanto, 2025 yılına kadar % 23’lük EBT karışımı hedefini gerçekleştirebilmek için çeşitli ilgili tarafların daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Bu hafta Jakarta’da “Bu yıl ve gelecek yıl jeotermal araştırmayı teşvik edeceğiz” dedi.

Djoko, Kovid-19 salgınının ortasında EBT gelişimi ile ilgili finansman programlarının zorlaştığını itiraf etti. Ham petrolün fiyatı Kovid-19 salgını nedeniyle düştüğü için, fosil enerji EBT’den daha çekici hale geldi. Bununla birlikte, Djoko “Biz de pes etmiyoruz ve finanse etmeye devam etmiyoruz” diyerek, hükümetin EBT ile ilgili finansman programını desteklemeye devam etmesini sağladı. Aslında, hükümet jeotermal enerjinin geliştirilmesi yoluyla EBT karışımını artırmak için madencilik bütçesini 6 kata kadar artırmayı planlıyor.

Djoko, “Bütçeyi jeotermal keşif için en başından 6 kat arttırıyoruz” dedi. Arama bütçesindeki artışın sadece Devlet Gelir ve Harcama Bütçesinden (APBN) gelmesi beklenmemekte. Özel sektörden ayrıca jeotermal araştırmaları artırmak için aktif olarak katılmaları istendi.

Djoko “Ayrıca yurt dışından da finansman sağlanmalı” dedi. Arama bütçesini artırmanın yanı sıra hükümet EBT işletmelerine jeotermal arama maliyetlerinin ödenmesi şeklinde teşvikler sunmayı planlıyor.

Teşviklerin EBT elektriğinin fiyatını düzenleyen Taslak Cumhurbaşkanlığı Yönetmeliği’nde (Perpres) düzenlenmesi planlanmakta.

Djoko, “Bu iş için hükümet teşvik ediyor. Jeotermal gibi fiyatları düşürmek için keşif maliyetleri hükümet tarafından karşılanıyor”dedi.

Taslak yönetmelik uyarınca, jeotermal tabanlı enerji santralleri geliştiricileri bir dizi teşvik alacak. Yeni ve Yenilenebilir Enerji için Elektrik Alımına (EBT) ilişkin Başkanlık Yönetmeliği (Perpres) Tasarısı hükümleri tartışılmakta. Vurgulanan destek önerilerinden biri, jeotermal arama maliyetleri için tazminat şeklinde teşviklerin sağlanmasıdır.

Not: Endonezya’dan, Dünya Bankası tarafından finanse edilen sondaj programı kapsamında jeotermal keşif için fonların mevcudiyeti konusunda çelişkili haberler var, bu nedenle bu haber gelecekte atılacak adımlar ışığında değerlendirilmelidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy