Haberler

Endonezya Hükümeti jeotermal enerji için geliştirme teşvikleri hazırlıyor

Lumut Balai jeotermal enerji santrali, Endonezya (kaynak: WIKA)
Cannur Bozkurt 17 Ağu 2019

Endonezya Hükümeti, jeotermal enerjinin ülkede rekabet edebilmesi için desteklenmesi amacı ile teşviklerin hazırlanması üzerine çalışıyor.

Endonezya Hükümeti, elektrik sektöründe jeotermal enerjinin geliştirilmesi için teşvikler hazırlamakta. Mevcut durumda pahalı olan fiyatların,  jeotermal enerjinin gelişimesinde yavaşlığa neden olduğu düşünülmekte. Sri Mulyani, Yeni Zelanda, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri gibi çeşitli ülkelerde jeotermal enerjinin uygulanmasına dayanarak jeotermal enerji hakkında detaylı çalışmalar istediğini belirtti.

Toto, 13 Ağustos 2019’da 7. Endonezya Uluslararası Jeotermal Konferansında, “Hükümet, jeotermal fiyatların rekabetçi olması için teşvik hazırlamaya çalışacak” açıklamasında bulunmuştu. Toto bu teşviklerin biri geri ödeme sistemi yoluyla olmak üzere çeşitli türlerde verilebileceğini belirtmişti. Örneğin, bir jeotermal enerji santrali (PLTP), geliştirici tarafından önceden finanse edilir, ancak daha sonra devlet tarafından bedel geri ödenir.

Toto, “Şimdi bu stratejiler çerçevesinde jeotermal gelişme potansiyeli için çaba göstereceğiz” dedi. Aynı durumda, Endonezya Jeotermal Birliği Başkanı Prijandaru Effendi, jeotermal gelişimin PT PTN (Persero)’nun özelliklerine uygun olmayan ekonomik fiyatlardan gerçekten etkilendiğini söyledi. Ancak jeotermalin, tükenmesi beklenen fosil enerjinin yerine uygun bir alternatif olduğunu söyledi.

Jeotermal enerji santralleri önce çok uzun bir başlangıç ​​gerektirmediğinden ızgara hattına girebilir. Bu enerjinin şebekeye girmesi sadece iki ila üç saat sürer.

Ayrıca, Prijandaru, jeotermal enerjinin geliştirilmesinin gerçekleştirilebileceğinden emin olduğunu söyledi. Temel olarak 2025’te % 23’lük yeni bir yenilenebilir enerji karışımı politikası izlenmesini öngördüğünü belirtti. “2025 gerçekten de çok iyimser, ancak hedefi izlemeye mümkün olduğunca zorlamalıyız. Sonuçlar nasıl olacak? 2025’te göreceğiz ”dedi.

Daha önce Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla (JK), jeotermalin Endonezya için yeni bir ürün olmadığını, Kamojang’da bile jeotermal kullanımının 35 yıldır çalıştığını söyledi. JK, “Jeotermal yeni değil, yedi konferans olmasına rağmen ilerleme (jeotermal kullanımı) yavaş, sonuç 2.000 MW” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy