Haberler

Endonezya jeotermal sektörü, kesinlik ve ekonomiye uyumlu teşvikler talep ediyor

Jakarta, Endonezya (kaynak: flickr/ Charles Erbianco, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 Haz 2020

Endonezya'nın jeotermal sektörü, jeotermal enerji için tarifelerin ve teşviklerin, Endonezya'daki projelerin ekonomisi ile uyumlu olmasını hükümetin çözmesi gereken en önemli konu olarak görüyor.

Jeotermal Derneği (API / INAGA), jeotermal enerji santrallerinin (PLTP) geliştirilmesi için teşvik programlarına ilişkin kuralların projenin ekonomisine uyum ve geliştiricilere kesinlik sağlayabilmesini umuyor.

Jeotermal Derneği Başkanı Prijandaru Effendi, projenin ekonomisine uygun olarak elektrik satın alma tarifesi konusunun pazarlık unsuru olamayacağını söyledi. Projenin ekonomisi ile elektrik tarifelerinin karşılanabilirliği arasındaki boşluk konusunda hükümetin bir çözüm bulması bekleniyor.

Effendi konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Karşılanabilir bir sorun varsa, projenin karşılanabilirliğinin ve ekonomisinin nasıl bir araya geldiğini köprüleyebilmek hükümetin yükümlülüğüdür. PLN’ye veya sektöre bırakılamaz”.

Gelişimi artırmak ve yenilenebilir enerji yatırımcılarını (EBT) çekmek için, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM) aracılığıyla hükümet şu anda, Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla belirlenecek EBT tabanlı enerji santrallerinin satın alma fiyatı ile ilgili düzenlemeler hazırlamakta.

Üzerinde çalışılan yönetmelik, PLTP projenin ekonomisini dikkate alan tarife düzenlemeleriyle ilgili bir teşvik şeması da içermekte.

Prijandaru’ya göre, hükümetin jeotermal tarife planıyla ilgili olarak düşündüğü, ‘garanti alım bedeli’ ve ‘en yüksek karşılaştırma fiyatı’ olmak üzere iki seçenek var. Ger iki seçenek de kendi içinde artı ve eksileri ile değerlendiriliyor.

Ancak, jeotermal gelişimin ilerlenmesi için, tarife planı çerçevesinde garanti alım bedelinin en uygun seçenek olduğu düşünülüyor.

Buna ek olarak, Prijandaru’ya göre hükümet, geliştiricilere bir dizi başka teşvik de sunuyor; vergi muafiyeti teşvikleri, geri ödemeler, ucuz faiz teklifleri vb. Prijandaru, teşvikin geliştiricilere belirsizlik sağlamaması için karmaşık prosedürler içermeyeceğini umuyor.

Bu nedenle, jeotermal enerjinin gelişiminin anahtarlarından biri, projenin ekonomisine uygun olarak elektrik alım fiyatı ve hükümetin sunulan teşvikleri hayata geçirmesinde kesinlik olarak görülüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy