Haberler

Endonezya, küçük ölçekli jeotermal santraller üzerinde araştırmalara devam ediyor

Endonezya, Lahendong'da bir GFZ pilot projesi olan Duerr'in küçük ölçekli düşük sıcaklık pilot tesisi (kaynak: Stefan Kranz, GFZ)
Merve Uytun 29 Nis 2021

Endonezya hükümeti, küçük ölçekli jeotermal gelişmeyi ülke için bir seçenek olarak görmeye devam ediyor ve Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Endonezya hükümeti, ülkedeki jeotermal ve yenilenebilir enerji geliştirme konusundaki genel taahhüdünün bir parçası olarak küçük ölçekli jeotermal enerji santralleri üzerinde araştırmalarına devam ediyor.

Araştırma ve Teknoloji Bakanı Bambang Brodjonegoro, Ulusal Enerji Konseyi’nin bu hafta Cakarta’daki Devlet Sarayı’ndaki genel oturumunun ardından, “Jeotermal içerikli çeşitli alanlarda geliştirilebileceğini umduğumuz küçük ölçekli bir Jeotermal Enerji Santrali geliştiriyoruz” dedi.

Bambang, Endonezya’nın dünyadaki en büyük jeotermal kaynak potansiyeline sahip ülkelerden biri olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Jeotermal Enerji Santrali ‘nin gelişimi, ölçek çok büyük olduğu için engellenmektedir.

“Eğer tesis çok büyükse ölçekliyse, çok pahalı bir yatırıma mal olur” dedi. Bu nedenle, küçük ölçekte, Jeotermal Enerji Santrali ‘nin geliştirilmesinin başarılı olması beklenir ve sonuçlar topluluk tarafından hemen hissedilebilir.

Bambang, “Üretilen elektriğin çevreye faydalı olmasını amaçladıklarını” sözlerine ekledi.

Daha küçük ölçekli kalkınma üzerine çeşitli çabalar hakkında bir rapor mevcuttur.

Kaynak : ThinkGeoEnergy