Haberler

Endonezya üç jeotermal çalışma alanı için ihale süresini uzattı

Galunggung Dağı - Kaldera, Endonezya (kaynak: flickr / buitenzorger, creative commons)
Cannur Bozkurt 2 Ara 2019

Belirlenen süre zarfında üç jeotermal çalışma alanı için ihaleyi sonlandıramayan Endonezya hükümeti, açık artırmayı 9 Aralık 2019 tarihine kadar uzattı. İhale edilen alanlar Lainea WKP, Gunung Willis WKP ve Gunung Galunggung WKP.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM) aracılığıyla hükümet, üç jeotermal çalışma alanının (WKP) açık artırma süresinin 13 Kasım’dan 9 Aralık 2019’a kadar uzatıldığını açıkladı. Daha önce, üç WKP açık artırması 22 Ekim- 12 Kasım arasında gerçekleşti.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Jeotermal Müdürü Ida Nuryatin Finahari, üç WKP’nin ihale sürecinin için uzatıldığını, ihaleye kaydolan hiçbir işletme bulunmadığını söyledi. Ancak, halihazırda ülke içinde ve dışında açık artırma talebinde bulunan potansiyel yatırımcıların olduğunu ve açık artırma işlemi tamamlandıktan sonra bir değerlendirme olacağını kabul etti.

Bu arada, Endonezya Jeotermal Derneği Başkanı Prijandaru Effendi, WKP açık artırma sürecinin uzatılması durumunu uygun görüyor. Çünkü jeotermalde yatırım yapmak aslında kolay değildir. Sektördeki her proje için ihale süreci de genellikle nispeten az zaman gerektirir.

WKP açık artırmasına katılırken potansiyel yatırımcılar tarafından dikkate alınması gereken çeşitli hususlar vardır. Potansiyel jeotermal rezervlerden başlayarak, enerjiye olan talep olasılığı, jeotermal projelerin geliştirilmesi için görüş ve stratejiler, yapılması gerekenler, yatırımcılar tarafından karşılaşılması olası riskler bunlardan bazılarıdır.

“Yatırımcılar kesinlikle jeotermal yatırımlarının geri dönüşünü istiyor. Ancak ondan önce, kağıt üzerinde birçok şeyi göz önünde bulundurmaları gerekiyor ”dedi.

Birçok yatırımcıyı jeotermal enerji sektörüne davet etmek için hükümetin bir arada oturması ve yatırımcıların istek ve ihtiyaçlarının ne olduğunu anlaması gerekir. Öyleyse hükümet, ülkenin jeotermal endüstrisi için elverişli kurallar koymak zorundadır.

Bu durumda, hükümet yeni düzenlemeler yapabilir veya mevcut kurallardaki bazı noktaları değiştirebilir, böylece Endonezya’daki jeotermal geliştiricilere uyum sağlamaları ve güvence vermeleri sağlanır.

Lainea çalışma alanının büyüklüğü 15.620 hektar ve 66 MW’lık potansiyel jeotermal rezervleri bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy