Haberler

Endonezya ve Türkiye’deki jeotermal enerji gelişiminin karşılaştırılması

Comparing geothermal development in Indonesia vs. Turkey 1983-2018 (source: ThinkGeoEnergy, all rights reserved)
Eren Günüç 3 Oca 2018

Endonezya ve Türkiye, gelişmekte olan ve jeotermal gayretleri nedeniyle son yıllarda jeotermal pazarda ön plana çıkan iki ülkedir. ThinkGeoEnergy tarafından yapılan bu araştırma, her iki ülkedeki 1983'ten 2018'e kadar olan gelişimi karşılaştırıyor.

Jeotermal gelişimine yönelik iki ülkenin farklı yaklaşımlarını karşılaştırmak kolay bir iş değildir. Endonezya’nın dünyanın en büyük jeotermal kaynak potansiyelini barındırdığı bilinmekle birlikte, kalkınma diğer ülkelerle kıyaslandığında geride kalmış görünüyor. Bu, Türkiye örneğinde özellikle açıktır.

Türkiye Jeotermal kaynaklara sahip bir ülke, ancak Endonezya’nın inanılmaz kaynak potansiyelinden çok uzak. Enerjinin ağırlıklı olarak düşük olduğu Türkiye, destekleyici düzenleyici çerçeveler ve uygun fiyat tarife garantili bir sistemle kalkınmayı ilerletmektedir.

2008 yılında 30 MW’lık bir enerji üretim kapasitesinden 2017’de 1100 MW’a yükselen Türkiye, inanılmaz bir büyüme gösterdi. İlginç olan konu ise bu santrallerin ortalama 19 MW  jeotermal enerji üretim kapasitesine sahip olması ve Endonezya’daki santraller ile kıyaslandığında küçük olmasıdır.

Öte yandan Endonezya, tarihsel olarak, daha büyük ölçekli bir kalkınma ve yaklaşık 49 MW’lık bir ortalama santral büyüklüğü ile plan yapıyor ve geçmişte inşa edilen daha küçük santrallerden bazılarını dikkate almazsak, aslında bu santral ortalaması daha da büyüyor.

Yukarıdaki tabloda, her iki ülkede 2018’de planlanan eklemelere ilişkin bir görünüm ile 1983 ile 2017 döneminde yıl bazında eklenen kapasiteler hakkında genel bir fikir verilmektedir.

Bu, ThinkGeoEnergy’nin Endonezya ve Türk jeotermal pazarlarına yönelik süregelen bir araştırmasının bir parçasıdır. Şu an 2018 yılının ilk yarısında yayınlamayı planladığımız Endonezya’nın jeotermal pazarıyla ilgili kapsamlı bir rapor üzerinde çalışıyoruz.

ThinkGeoEnergy araştırma ortağı Dwina Soerono, bu konuda çalışıyor ve önümüzdeki haftalarda bölgedeki pazar oyuncularıyla temas halinde olabilir. Düşünceler, fikirler ya da ipuçları ile onunla görüşmek isterseniz, lütfen e-posta adresinden dwina@thinkgeoenergy.com ulaşın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy