Haberler

Endonezya’da bu yılki jeotermal yatırım beklentilerin gerisinde kalıyor

Endonezya, Tulehu'da sahada sondaj kulesi (kaynak: PLN)
Cannur Bozkurt 7 Eki 2020

2020'de Endonezya'da jeotermal kalkınmaya yapılan 302 milyon dolarlık yatırım, 2020 hedefi olan 1,05 milyar ABD dolarının gerisinde kalıyor.

Endonezya Üniversitesi Mezunlar Derneği (Iluni UI) tarafından düzenlenen Endonezya’daki Jeotermal Gelişimin Risk ve Azaltılması üzerine düzenlenen web seminerinde, dünyanın en büyük jeotermal kaynaklarına sahip ülkeler arasında yer alan Endonezya’da, jeotermal kalkınmaya yönelik çabalar devam ettiği belirtildi.

Iluni UI Başkanı Andre Rahadian, “Rezervleri hala bol olan EBT’yi [yenilenebilir enerji] kullanıyoruz ve 2025’e kadar 2.000’den 5.000 MW’a uzanan bir yol haritamız var. Asıl soru, bu salgın koşullarında yol haritasının hala devam edip edemeyeceğidir”dedi.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Yeni, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Tasarrufu Genel Müdürlüğü Jeotermal Program Hazırlama Alt Müdürlüğü Başkanı Havidh Nazif, yaptığı açıklamada 23.965 MW jeotermal kaynak potansiyeli öngörüyor. Yine de potansiyele rağmen, ülke bugün yaklaşık 2.130 MW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesi ile potansiyelinin yalnızca yaklaşık onda birini kullanıyor. Bu yıl için belirlenen hedef ise 2.270,7 MW.

Jeotermal enerjinin kullanımı optimal olmasa da, halkın 2020’nin ikinci çeyreğinde 0,748 trilyon IDR (yaklaşık 50 milyon ABD doları) değerinde vergi dışı gelir elde etmesi yeterli.

Öte yandan, jeotermal yatırım hala nispeten düşük, yani 302 milyon ABD doları, 2020 hedefi olan 1,05 milyar ABD dolarının yalnızca yüzde 28,26’sını oluşturuyor.

Havidh son olarak şunları söyledi: “Zamana ihtiyacımız var. Evet, görünen o ki yatırımdaki fark küçük ama [yenilenebilir enerjide] en fazla katkıyı sağladı. Çünkü jeotermal gelişme tipik olarak sermaye yoğundur. Kurulu 1 MW elektrik üretim kapasitesi başına yaklaşık 4-6 milyon ABD doları tutarında bir yatırım ihtiyacı gerektirdiğini düşünüyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy