Haberler

Endonezya’da daha fazla jeotermal gelişme için özel sektöre teşvikler çok önemli

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.)
Cannur Bozkurt 4 Kas 2019

Endonezya'da 312 jeotermal saha olmasına karşın, şu ana kadar sadece 70 alan jeotermal çalışma sahası (WKP) olarak belirlenmiştir. Endonezya devletinin sınırlı çalışmaları nedeni ile, özel sektör yatırımlarını çekmek için daha fazla teşvik gerekli.

Endonezya Yenilenebilir Enerji Birliği (METI), Endonezya’nın 312 jeotermal alanla gelişme potansiyeli olduğunu bildirmektedir. Bunlardan sadece 70 alan Jeotermal Çalışma Alanı (WKP) oldu. Gerisi yenilenebilir enerji projelerine dönüştürülebilir. METI Başkanı Surya Darma, hükümetin çalışma alanları için araştırma sondaj programını yatırımcıları çekmek için iyi bir adım olarak görüyor.

Ancak ona göre, hükümetin 312 alanın tümünü keşfetmesi kolay değil. Bu nedenle, özel katılım gerekli. Bu hafta Jakarta’da “İhaleye girecekleri zaman çalışma alanlarının kaynakları konusunda kesinlik varsa ve keşif riski olmadığında daha mutlu oluruz” dedi.

Jeotermal hükümet sondaj programlarını kullanmanın ötesinde, hükümetin daha fazla destek sağlama konusundaki sınırlı kabiliyetinden dolayı gelişmenin zor olduğunu belirtti. Ayrıca, hükümetin WKP üzerinde çalışmak için doğrudan bir atama programı var. Görevi alan şirket WKP üzerinde bir çalışma yapabilir ve ilgilenirse teklif sunabilir. Bununla birlikte, hükümetin görev programı yoluyla WKP araştırmasını artırma çabalarının henüz uygun olmadığını belirtti.

Ayrıca, atama programının geliştiricinin sondajın tüm risklerini üstlenmesini sağladı. Aslında, Filipinler’de, tüm riskler hükümet tarafından karşılandı ve daha sonra şirket kaynağı geliştirebildi. “Risk hükümet tarafından alındığında ve proje daha sonra özel sektöre (teşvik olmadan bile) teslim edildi, işler farklı görünüyor” dedi.

Dahası, ona göre, geliştirici, tüm riskleri taşımasına rağmen, WKP’deki sondajın sonuçlarını mutlaka elde edemeyebilir. Yatırımcıların bir kuyuyu sondaj yapmak için yaklaşık 10 milyon ABD dolarına ihtiyacı var, proje başına üç kuyu sodajı gerekiyor.

urya Darma, hükümette, yenilenebilir enerji gelişmesiyle başa çıkmak için özel olarak odaklanan bir lider olmasını umut ediyor. Kişi, özellikle yeni yenilenebilir enerjinin gelişimi ile ilgili çeşitli sorunların üstesinden gelebilmelidir. “Bu konuyla ilgilenen bir bakan yardımcısının varlığını tahrik eden şey bu” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy