Haberler

Endonezya’da ESDM jeotermalde lisans iptallerinin önüne geçmeye çalışıyor

Dieng Jeotermal Tesisi Well Pad-7 (Kaynak: Flickr, Kars Alfrink, Yaratıcı müşterekler; resim hikaye ile ilgili değildir)
Cannur Bozkurt 18 Tem 2020

Jeotermal lisansların iptaline ilişkin son haberleri takiben, Endonezya'da ESDM, jeotermal kalkınmaya dahil olan yüksek yatırım ve geliştirme riski göz önüne alınarak, lisansları iptal etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), Yeni ve Yenilenebilir Enerji ve Enerjinin Korunması Genel Müdürlüğü (EBTKE) aracılığıyla jeotermal projelerini çalışır durumda tutmaya devam ettiğini ve artık jeotermal çalışma alanı lisanslarını iptal etmeye çalışmadığını itiraf etti.

ESDM Jeotermal Direktörü Ida Nurhayatin Finahari, 2019 yılında Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı’nın Tampomas WKP, Guci WKP ve Cisolok Cisukarame WKP olmak üzere üç jeotermal çalışma alanı (WKP) için jeotermal iznini sonlandırdığını söyledi.

Ida, “Üç WKP ile ilgili olarak, fesih imtiyazın uygulama süresinin sona ermesinden kaynaklanmaktadır,” dedi.

Partisinin, bu yıl nispeten büyük yatırım ve yüksek gelişme riski göz önüne alındığında, WKP izinlerinin iptal edilmemesi için çalıştığını açıkladı.

Öte yandan, Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı şu anda hükümet tarafından 2020-2024 dönemi için arama sondajı içeren bir jeotermal arama programı hazırlamakta.

İda, programın faaliyetleri için hazırlıklara, yönetişimin hazırlanmasına, paydaşlarla sosyal yardım ve koordinasyona ve çevresel belgelerin hazırlanmasına başlamasını sağladı.

Ida’ya göre, partisi de bu yıl jeotermal projeleri denetlemeye odaklanıyor. Ida, “Jeotermal proje halen devam etmekte ve 2020 yılında 140 MW kurulu gücü artırma hedefinin Rantau Dedap, Sorik Marapi ve Sokoria alanlarından elde edilmesi hala mümkün” dedi.

Jeotermal proje çalışmalarının, personel ve ekipmanın hareketliliği nedeniyle bir ayar yapılması kaçınılmaz olmasına rağmen, mevcut sağlık protokollerini takip etmeye devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy