Haberler

Endonezya’da üç yeni jeotermal santral ile 140 MW’lık kapasite ilavesi, 2021’in ilk yarısına ertelendi

Sorik Marapi jeotermal enerji santrali, Kuzey Sumatra / Endonezya (kaynak: EBTKE)
Cannur Bozkurt 18 Kas 2020

Endonezya'da jeotermal gelişmenin salgından etkilenmesi nedeni ile, 2020 için planlanan üç yeni santralin 2021'in ilk yarısında işletmeye geçmesi planlanıyor. Üç santral, Rantau Dedap, Sorik Marapi Ünite 2 ve Sokoria Ünite 1, toplam 140 MW kapasiteye sahip.

Endonezya da, diğer ülkeler gibi, covid-19 nedeniyle ekonomisi ve altyapı gelişimi etkilenen ülkelerden. Bu olumsuz etki jeotermal proje çalışmalarını da içeriyor. Yerel olarak bildirildiği üzere, bu yıl için planlanan jeotermal enerji üretim kapasitesinde artış hedefi ertelendi.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM) Jeotermal Enerji Direktörü Ida Nuryatin Finahari, covid-19 salgını nedeniyle daha önce 2020’de COD için hedeflenen 140 MW kapasiteli 3 PLTP (jeotermal) projesinin planlarının 2021’e ertelenmesi çok talihsiz bir durum olduğunu söyledi.

Bu yıl ilk olarak jeotermal elektrik kapasitesini artırmayı hedefleyen üç PLTP, 90 MW Rantau Dedap PLTP, 45 MW kapasiteli PLTP Sorik Marapi Ünite 2 ve 5 MW kapasiteli PLTP Sokoria ünitesi 1 idi.

Ida’ya göre Covid-19 salgınının, PLTP ekipmanının bileşenlerini ve işçiliğini harekete geçirme süreci üzerinde önemli bir etkisi oldu; sahadaki verimlilik ve işin ilerleme hızı yavaşladı. Hükümet, ticari kuruluşlar ve PT PLN (Persero) ile birlikte, sahada meydana gelen engelleri çözmek için çalışıyor.

Buna paralel olarak, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı şu anda 20 jeotermal potansiyel alanda, 2020 – 2024 yılları arasında devlet tarafından gerçekleştirilecek arama sondajı hazırlığı içerisinde.

Yine de Ida, bu yıl Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı’nın tüm planlama belgelerini, yönetim ve hazırlık prosedürlerini birkaç iş müzayedesi için derlediğini, sözleşme belgelerinin hazırlanmasının yanı sıra yerel yönetimlere ve bölgedeki topluluklara erişim / koordinasyonu derlediğini söyledi.

2021 yılında paralel keşif sondajlarının Cisolok-Cisukarame WKP (Batı Java), Bittuang WKP (Güney Sulawesi) ve Nage WKP (NTT) olmak üzere 3 alanda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı’nın talimatına göre, yeni Jeotermal Çalışma Alanları (WKP) için ihale veya ihale faaliyetleri, sahaların arama faaliyetlerinin Hükümet tarafından tamamlanmasından sonra gerçekleştirilecektir.

Jeotermal sektöründeki yatırımların, daha rekabetçi olduğu iddia edilen tarife düzenlemelerinin yanı sıra yatırımcıları cezbetmek için bir dizi teşvikle artırılması da bekleniyor. Bu konu, Hukuk ve İnsan Hakları Bakanlığı’nda uyumlaştırılan yenilenebilir enerji elektriğinin fiyatına ilişkin Başkanlık Yönetmeliğinde (Perpres) belirtilecek.

Perpres’in yakında çıkacağı söyleniyor. Ida, “Hukuk ve İnsan Hakları Bakanlığı tarafından uyum aşaması tamamlandı ve bir sonraki adım Hükümet tarafından Taslakların dahili olarak tamamlanması aşamasındadır” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy