Haberler

Endonezya’da yabancı yatırımı çekmek için jeotermal araştırmalara yeni vergi indirimleri

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya
Cannur Bozkurt 1 Mar 2021

Endonezya'ya yabancı yatırımı çekmek için jeotermal arama çalışmalarına uygulanacak vergi indirimleri, öncelikli iş listesinde yer alıyor.

Endonezya’dan bildirildiği üzere, ülke hükümeti, “çok amaçlı” istihdam yaratma yasası bağlamında yatırımlarla ilgili yeni düzenlemeler yayınladı. İş yaratma yasasıyla hükümet, pandeminin vurduğu ekonomiye yatırımı artırmayı hedefleyen yabancı yatırım üzerindeki bazı kısıtlamaları kaldırdı.

İş yaratma yasası, 70 farklı yasayı etkin bir şekilde uyarlayarak, yabancı yatırıma açık olmayan işletmelerle ilgili “negatif yatırım listesi”ni kaldırdı. Bununla birlikte, aynı zamanda, belirli sektörlerde yabancı yatırım üzerinde bazı sınırlar kalacak.

Negatif yatırım listesi bir “öncelik listesi” ile değiştirildi. Bu liste, kömür gazlaştırma, jeotermal arama ve nikel ve bakır gibi cevherlerin eritilmesinde işletmeler için vergi indirimleri veya yatırım kesintileri gibi teşvikler sunmaktadır.

Yeni düzenleme, düşük riskli kabul edilen iş izinlerinin verilmesini de basitleştirecek. Yeni kurallar, yani raporlama, 2 Şubat 2021’den 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy