Haberler

Endonezya’da zayıflayan para biriminin jeotermal projeler üzerinde etkisi

Kamojang 5 jeotermal projesi, Endonezya (kaynak: PT. Rekayasa Industri, Rekind)
Cannur Bozkurt 2 Nis 2020

Covid-19 durumu nedeniyle mevcut piyasa koşulları, yerel para biriminin zayıflaması ve PPA'ların PLN'nin elektrik satacağı fiyatla uyuşmaması nedeniyle Endonezya'daki jeotermal yatırım ve kalkınmayı etkileyecek.

Endonezya Jeotermal Derneği (INAGA / API) son zamanlarda covid-19 durumunun ve Endonezya rupisinin zayıflamasının Endonezya’daki jeotermal projeler üzerindeki etkisini değerlendirdi.

INAGA Başkanı Priyandaru Effendi yaptığı açıklamada, hem yatırımcıların hem de PT PLN’nin (memur olarak) durumdan etkileneceğini söyledi.

Priyandaru Jakarta’daki Kontan yayını ile yaptığı röportajda, “Rupiahın zayıflaması kesinlikle büyük bir konudur, çünkü jeneratörlerden PLN’ye elektriğin satış fiyatı ABD doları, PLN’den topluma satış ise rupiahtadır,” dedi.

Priyandaru ayrıca, bu durumun ABD doları cinsinden elektrik satan her tür tesis için geçerli olduğunu belirterek, petrol fiyatlarındaki düşüşün de kısa vadede jeotermal yatırımları çekmeyi zorlaştıracağını belirtti.

Priyandaru, hükümetten jeotermal kalkınmayı teşvik etmek için bir adım atılmasını umduğunu açıkladı.

Daha önce, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, hükümet tarafından jeotermal keşiflerin başlatılacağı sondaj yoluyla destek sağlamayı planlıyordu.

Priyandaru, bu çaba ile geliştiricinin üstlendiği riskin en aza indirilmesini sağlanacak; ayrıca, jeotermal enerji santrallerinden elektrik için daha düşük bir satış fiyatı yaratma fırsatı da vardır. Diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Hükümet jeotermal kalkınmayı yatırımcılar için cazip hale getirmeye devam etmeli. Projenin ekonomisine göre tarifeler verilmeli.”

Endonezya Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı (ESDM), ülkedeki jeotermal enerji üretim kapasitesinde yıllık olarak sürekli bir artış görmeye kararlıdır. 2020 yılında, ticari faaliyete başlayacak üç yeni Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) (2020 Ticari İşletme Tarihi, COD ile) hedeflenmektedir.

ESDM Bakanlığı’nın Jeotermal Direktörü Ida Nuryatin Finahari, 2020 yılında faaliyete geçen üç jeotermal santralin toplam 140 MW kapasiteye sahip olduğunu açıkladı; 90 MW Rantau Dadap PLTP, Sorik Merapi 45 MW PLTP ve 5 MW Sokoria PLTP.

Kaynak: ThinkGeoEnergy