Haberler

Endonezya’dan jeotermal enerji üretiminde maliyeti düşürme çağrıları

Muara Laboh jeotermal santrali, Batı Sumatra, Endonezya (Kaynak: Jacobs)
Cannur Bozkurt 11 Mar 2021

Endonezya hükümetine, jeotermal kaynaklardan elektrik üretme maliyetini düşürmek için çaba göstermesi yönünde güçlü çağrılar yapılmakta.

Endonezya’da, Komisyon VII DPR RI Mulyanto Üyesi, teknolojinin ve altyapının verimliliğini desteklemek için, Hükümeti, jeotermal kaynaklardan elektrik üretme maliyetini düşürmek için çeşitli çabalar göstermeye teşvik ediyor. Liputan6 tarafından bildirildiği üzere, devlet bütçe sübvansiyonlarına güvenmeksizin, jeotermal elektriğin ekonomik fiyatının diğer enerji kaynaklarından gelen elektrikten daha rekabetçi olması için bu önemli çaba gösteriliyor.

Mulyanto, hala PLN’nin temel üretim maliyetinin (BPP) üzerinde olan jeotermal enerji kaynaklarından (PLTP) elektrik için ekonomik fiyat engelini kaldırmak adına, bunun mutlaka devlet sübvansiyonları veya maliyet farkı için elektrik tazminat fonu sağlama ile yapılmadığını ortaya koydu.

Mulyanto, “Mali politikamızın aşı satın almaya ve halk sağlığı maliyetlerine odaklanmak olduğu pandemik bir durumun ortasında bu çekici bir fikir değil” dedi.

Mevcut mali koşulla, devlet bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %5’inden fazla olduğu durumlarda, hükümetin jeotermal elektrik için ek sübvansiyonlarla yükümlü olmasının mantıklı olmadığını da sözlerine ekledi.

Ona göre, çekici bir çözüm aslında sektörden geliyor, çünkü karayolu altyapı maliyetleri gibi sermaye harcaması (Capex) maliyetlerini, özellikle de geliştiriciler tarafından inşa edilmesi gereken sosyal nitelikteki maliyetleri ve yüksek riskli keşif maliyetlerini azaltmaya çalışıyor.

Dieng 2 Jeotermal Enerji Santrali (PLTP) ve Patuha 2 PLTP’nin sermaye harcamalarını, 7 milyon USD’nin altına düşürülebilen sondaj maliyetleri de dahil, %20 azaltmayı başardığı bildirildi.

Mulyanto, “Bu, tam anlamıyla övgü hak eden bir başarı çünkü Capex maliyetlerinin düşürülmesi elektrik fiyatını doğrudan düşürecektir,” diye ekledi.

Kömür kaynaklarından veya güneş enerjisinden elde edilen elektriğin fiyatı 0,07 $ / kWh’nin altında olabilir, hatta 0,04 $ / kWh’ye ulaşabilir. Bununla birlikte, jeotermal kaynaklardan elde edilen elektriğin fiyatında bu rakama ulaşmak zordur.

Ancak Mulyanto, çözümün fiyat farkını kapatmak için APBN tazminat fonları isteyerek pusulayı kesmek olmadığını umuyor.

PKS Fraksiyonundan bu politikacı, jeotermal sektörünün teknolojik gelişmeler nedeniyle fiyatlarının düşmeye devam ettiği PLTS’den çok şey öğrendiğini öne sürdü. 2013 yılında güneş enerjisinden elektrik fiyatı 0.20 $ / kWh idi, son beş yılda 10 sent oldu ve bugün Cirata’daki PLTS Apung’un maliyeti 0.058 $ / kWh. Aslında, elektrik fiyatları sadece 0,04 $ / kWh olan ülkede PLTS gelişimine yatırım yapmakla ilgilenen potansiyel yatırımcılar olduğu bilgisi verildi.

“Sermayeyi azaltma çabaları hükümetin desteğine sahip olmalı, böylece tahmini 30 GW jeotermal kaynağa sahip Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra 24 GW’lık potansiyele sahip dünyanın en büyük ikinci hazinesi olan jeotermal enerji kaynakları optimize edilebilir. Jeotermal elektrik, potansiyelinin yalnızca % 9’unu oluşturuyor” diye açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy