Haberler

Endüstriyel grup jeotermal firması Rock Energy’yi satın aldı

Şirket web sitesinde Rock Energy infografiği (ekran görüntüsü)
Merve Uytun 1 Nis 2021

NTG sanayi grubu Net Trading Group, Norveçli jeotermal şirketi Rock Energy'yi satın aldığını duyurdu.

Net Trading Group (NTG), derin kazılmış enerji kaynaklarından ısı, soğutma ve güç şeklinde yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir enerji ile çalışan bir şirket olan Rock Energy Group’u satın almak için anlaşma imzaladı. Anlaşma, Rock Energy Group hissedarlarının şirketin yaklaşık yüzde 89’unu kontrol edeceği anlamına geliyor. Bu, 15 Mart 2021’de duyuruldu. Rock Energy, Hot Dry Rocks’tan derin jeotermal enerjinin kullanılması için derin jeotermal kuyuların sondajı için patentli bir çözüme sahip Norveçli bir şirkettir. Diğerlerinin yanı sıra, şirketin Norveç’in Oslo kentindeki Gardemoen havaalanında bir jeotermal proje üzerindeki çalışmasını rapor ettik.

Net Trading Group NTG, yeni bir İskandinav sanayi grubu kurmayı hedefleyen yatırımları olan bir grup gibi görünüyor.

Satın alma fiyatı 800 milyon hisseye denk geliyor. Anlaşmanın, Nisan ayının ikinci yarısında yapılması beklenen Olağanüstü Genel Kurul’da onaylanması gerekiyor. NTG’nin en büyük iki sahibi anlaşmayı ve ayrıca yönetim kurulunu destekliyor. Rock Energy hissedarlarına, beş yönetim kurulu üyesinden dördünü atama fırsatı verilecek.

NTG Yönetim Kurulu Başkanı Morten Revill, konuya ilişkin şöyle konuştu : “Lightcircle NTG tarafından satın alındığında ilk yorumum, amacın yeni bir İskandinav sanayi şirketi kurmak olduğu yönündeydi. Rock Energy’nin satın alınması bu yönde çok büyük bir adımdır. Rock Energy, petrol, gaz, kömür ve nükleer enerjinin tek gerçek çevre dostu ikamesi olan jeotermal enerjide dünya lideri ve öncü teknolojiye sahiptir. Yeni şirket ürünü, hem anlaşmaya göre elde tutulan bir iş olan Lightcircle ürünlerimizin akıllı bir üreticisi olarak hem de ucuz, çevre dostu bir enerji dağıtıcısı olarak benzersiz bir şekilde yerleştirildi “.

Rock Energy, derin sondajlara yatırım yapar ve geleneksel kaya ısısından çok daha derin delme yapar. İlk enerji santrali 2018’de hizmete girdi ve Oslo’nun Gardermoen Havalimanı’nda bulunuyor.

Morten Revill devamında, ‘’Bu, bizi enerji ve enerji tasarrufu ile ilgili bir dizi benzersiz teknolojiye sahip dünyadaki tek şirket olmak için birleştiriyor ve kendi elektrik santralimizden akıllı prizlerimize kadar tüm devrede gücü takip etmemizi sağlıyor ve eşsiz fırsatlar sunacak ”diyor.

Kaynak : ThinkGeoEnergy