Haberler

Enel, İtalya’nın Larderello kentinde jeotermal müzesi için çok dilli yeni bir web sitesi başlattı

Larderello Geothermics Enel Müzesi, Tuscany / Italy için yeni web sitesi (kaynak: ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 23 Ara 2019

Enel, İtalya'nın Toskana kentindeki jeotermal enerji üretiminin doğduğu Larderello'daki Jeotermik Müzesi için çok dilli yeni bir web sitesi başlattı.

Toskana, Larderello’daki Jeotermal Müzesi, çevrimiçi olarak da yeni bir görünüme sahip: Enel Green Power’ın ulusal ve uluslararası web sitesi yenilendi ve bu vesileyle, Larderello Müzesi ve jeotermal turizmine adanmış bir sayfa oluşturdu. Site İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca dillerinde üç versiyonda ziyaret edilebilir.

Fabio Sartori’nin fotoğraflarıyla zenginleştirilen sayfa, Toskana jeotermal enerjisini ve Müzenin faaliyetlerini gösteriyor; aynı zamanda iletişim bilgileri, günler ve açılış saatlerini içeren lojistik bilgiler de sunuyor. Hizmet haberlerine ek olarak, Toskana jeotermal turizmi hakkında da bazı ilginç makalelere bağlantılar var.

Bugün, dünya enerjisinin tarihi, Idealcoop tarafından işletilen, Larderello’nun Jeotermal Enerji Müzesinde anlatılıyor. İnteraktif bir müze güzergahında bulunan 10 oda, yüksek teknolojik ve multimedya içeriği ile, okullardan akademik konulara, turistlerden organize gruplara kadar tüm ziyaretçilere birçok doğal endüstriyel uygulamaların yanı sıra bu doğal kaynağın büyüleyici tarihi ve evrimi hakkında bilgi verecek şekilde tasarlanmış.

İlk odada ziyaretçiler bütün yenilenebilir enerji türlerinin tanıtımı ve İtalya’da ve tüm dünyada Enel Green Power’ın faaliyetleriyle karşılanıyor. İkinci odada ise ziyaretçiler jeotermal enerjinin tarihine bir giriş yapıyorlar.

1841 tarihli Accademia dei Georgofili’in bilimsel eserinde yer alan 1838’deki ilk sondaj faaliyetlerin yer aldığı çalışmalarda bulunan kuyulara özel bir alan ayrılmış. Buna ayrıca 3D odadaki dünyanın merkezine yolculuk eşlik etmekte. Ziyaretciler burada enerjinin şekillendiği ve jeotermal enerjinin kaynağının bulunduğu gezegenin merkezine sanal bir iniş yapmaktalar. Son olarak, Pel, Grosseto ve Siena illeri arasında faaliyet gösteren ve ulusal ve uluslararası panoramada teknolojik mükemmellik ve sürdürülebilir kalkınma modeli teşkil eden 34 tesis ile Enel Green Power’ın jeotermal enerji endüstrisine adanmış odalar bulunmakta.

Müze, hem teknolojik hem de çevresel sürdürülebilirlik bakış açısıyla büyük yenilikler sunan Toskana jeotermal enerjisinin temel bir parçasını temsil ediyor. Enel Green Power, bunu  bölge enerji ihtiyacının % 30’undan fazlasını karşılayabilecek, toplamda yaklaşık 6 milyar kWh üretim kapasitesine sahip toplam 34 jeotermal enerji santrali (toplam 37 üretim grubu için) ile gerçekleştirmektedir. Bu da 10 binden fazla konut kullanıcısını ve jeotermal alandaki şirketleri, yaklaşık 30 hektar sera ve mandıraları ve yılda 60 binin üzerinde ziyaretçisi olan önemli bir tarımsal, gastronomik ve turizm endüstrisi olan bölgeyi ısıtmaya yeterlidir.

Enel Green Power’ın jeotermal çalışmalarının ortakları olan Co.Svi.G. (Jeotermal Alanlar Geliştirme Konsorsiyumu), Volterra Valdicecina Turist Konsorsiyumu, Idealcoop kooperatifi ve CoSviG, Slow Food Tuscany ve Biyoçeşitlilik için Slow Food Vakfı tarafından kurulan Yenilenebilir Enerji Gıda Topluluğuna teşekkürler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy