Haberler

Enerji geçişini sağlamak için Hollanda’daki Haarlem kenti jeotermal merkezi ısıtma sistemine sıcak bakıyor

Hollanda, Haarlem'de Kanal (kaynak: flickr / martin55, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Enerji geçişini sağlamak için Hollanda'daki Haarlem belediyesi jeotermal bölgesel ısıtmaya sıcak bakıyor. Tartışmalar olası ekonomi ve özel veya kamusal seçeneklerde odaklanmakta.

Hollanda’daki Haarlem’den gelen haberler, belediyenin yeni bir enerjiye geçişde bölgesel ısıtma şebekeleri kurmayı düşünmeleri gerektiğini bildirdi. Haarlem, Rotterdam ve Nijmegen’de halihazırda çok sayıda çalışma yapılırken, son zamanlarda, odun ve biyokütlenin yakılmasının Haarlem’de artık bir seçenek olmadığı kararını verdi. Aralık ayında konsey en uygun fiyatlı seçeneklere bakacak.

Kararın tam içeriği, belediyenin ısı şebekelerinin geliştirilmesine karar vermesi dışında, tamamen açık değil. Bazıları belediyeyi iş yapmamakla ve her şeyden önce tek başına koordine etmeye çalışmakla suçladı. Jeotermal enerjinin şehirde bir seçenek olmadığı ortaya çıkarsa belediyenin ne yapacağı konusunda endişeler var çünkü B planı yok. Başka bir grup ise enerji tesislerinin özelleştirilmesinden hala pişmanlık duymakta ve kooperatiflerin kurulup teşvik edilmesini önermekte. Diğerleri ise ticari tarafların ısı ağlarını kurmalarını istemiyor, çünkü piyasa güçleri fiyatların sürekli dalgalanmasına neden olur.

Konseydeki taraflardan biri ayrıca Haarlemlilerin bir başka grubun yaptığı gibi enerji arzı konusundaki tutumunu sürdürmesi gerektiğine inanıyor. Bazıları, ısı ağları bağlandığında tüm evlerin tek seferde ısınmasını istiyor. Bu, güçsüz bir borsaya sahip Haarlemlilerin başlangıçta dışarıda kalmasını ve ısı şebekesinin daha sonra döşenmesini önlemek amaçlıdır. Yine de diğerleri, bunun finansal olarak mümkün olmadığını ve Haarlem’e yıllık 40 milyon Euro’ya mal olacağını ön gördüklerinden, ısı şebekelerine karşı çıkıyorlar. Karşı iddia, olası özel fonların veya devletten sağlanan katkıların bu hesaplamada dikkate alınmadığı yönündedir.

Genel olarak, enerji geçişinin piyasaya bırakılamayacağına dair bir anlayış olduğu anlaşılıyor, çünkü öyle bir piyasa şu anda yok. Olası bir B planı, Haarlem’deki jeotermal enerjinin bir seçenek olmadığı ortaya çıkarsa, veri merkezlerinden artık ısı kullanmak olacaktır. Belediye şu anda bunu tartışıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy