Haberler

ENSİA’dan jeotermalde doğru uygulamaları özendirmek gerekli açıklaması

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever
Cannur Bozkurt 2 Ara 2019

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüseyin Vatansever, yerli ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermal enerjinin kullanımında doğru teknik ve projeler seçilmesi gerektiğini belirtti.

ST Elektrik Dergisi ve Zirvesi’nde yayımlanan habere göre Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüseyin Vatansever, “Akılla, bilimle, teknik mühendislik ilkeleriyle bu nimeti tarımsal sanayide ve konutlarda kullanabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Jeotermal enerjinin katma değere, elektrik enerjisine ve ısıya çevrilmesinin Türk ekonomisinin yararına olduğunu belirten Vatansever sözlerine şöyle devam etti: “Jeotermal, yerli ve yenilenebilir bir kaynak. Bu kaynağı kullanırken tekniğe ve mühendisliğe önem verilmesi, doğru projeler seçilmesi gerekiyor… Reenjeksiyon kuyularının açılması bir maliyet unsuru olarak görülüyor. Bu kuyular mühendislik açısından uygun olduğu gibi, kuyulara verilen suyun tekrar reaksiyona girmesi ve verimini kaybetmemesi açısından da önemli… Ancak, bazı projelerde yanlış uygulamalarla bu su açığa veriliyor. Bu uygulama hem insan sağlığı açısından, hem de tarım arazilerinin verimliliği açısından yanlış. Mühendisliğe, bilime, akla uygun uygulamalar yapılması kaydıyla, bizim bu jeotermal konusunu tekrar el alıp, üniversitelerimizi ve bilim insanlarımızı doğru uygulamalara özendirmemiz gerekiyor.”

Jeotermal enerjinin bugün Avrupa’nın pek çok ülkesinde kullanıldığını ve çok verimli sonuçlar elde edildiğinin altını çizden Vatansever, “Dünyanın en soğuk ülkelerinden İzlanda’da elektrik üretiminden sokakların buz tutmasının engellenmesine, tarım üretimi yapan seralardan konutların ısınmasına kadar hayatın her alanında kullanılıyor. Bilim ve teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullandığınızda, vatandaşın size tepki göstermesini gerektirecek bir neden de kalmıyor.” dedi.

Vatansever açıklamaları sırasında mikro kojenerasyon sistemlerle jeotermal kaynağın yanlızca ısıtmada değil, soğutma için de kullanılabileceğini de vurguladı.

Kaynak: ST