Haberler

EPDK, ‘Milli Yeşil Sertifika’ yönetmeliği, kurul onayından geçti

EPDK Tanıtım Videosu, ekran görüntüsü (kaynak: EPDK web sayfası)
Cannur Bozkurt 26 Eki 2020

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), yeşil sertifika yönetmeliğinin onaylarından geçtiğini duyurdu. Uygulama başladığında elektrik tüketicileri, kullandıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini garanti eden sertifikalar alabilecekler.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Milli Yeşil Sertifika sistemi üzerinde çalışmalarında sona geldiği haberini paylaştı.

Paylaşılan haberde, AB standardına uyumlu bir yeşil sertifika sistemi geliştirmek amacıyla uluslararası örnekler incelenerek yapılan çalışmalar sonucu, söz konusu sistemin adı YEK-G sistemi olarak belirlendiği belirtildi. YEK-G sistemi ve piyasasının Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafından işletilmesi için Temmuz ayında görüşe açılan taslak mevzuata ilişkin gelen görüşlerin de incelenmesinin ardından YEK-G yönetmeliği EPDK’nın onayından geçti.

YEK-G yönetmeliğinin 2021 yılı Haziran ayında uygulamaya geçmesi öngörülüyor.

Yönetmeliğin uygulanması ile elektrik tüketicileri, kullandıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini garanti eden sertifikalar alabilecekler.

EPİAŞ’ın kuracağı piyasanın arz tarafında lisans sahibi yenilenebilir enerji santralleri yer alırken, talep tarafında elektrik tedarikçileri olacak. Tedarikçiler YEK-G Belgelerini nihai tüketicilere kendi iletişim kanalları veya faturalar üzerinden ifşa ederek, sunduğu elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini kanıtlayabilecek.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Avrupa Birliği’nde Yeşil Mutabakat ve karbon sınır vergisi uygulamasına ilişkin sürecin AB kamuoyunda görüşüldüğünü anımsatarak bu kapsamda tüketilen elektriğin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığının belgelenmesinin önem kazanacağını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Avrupa standartlarına uyumlu olarak üretilecek YEK-G belgeleri, AB’nin ithal ettiği ürünlere karbon salımlarına göre uygulayacağı vergiden muaf olmak veya bu vergilerin etkisini en aza indirmek için ihracatçılarımıza bir çözüm sunabilecek. Özellikle AB’ye ihracat gerçekleştiren ve yüksek miktarda elektrik tüketimi olan firmalarımız ve sanayicimiz için bu belgeler belirleyici olacak. Bu belgelerle, ihracatçılarımız üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji kullandıklarını şeffaf bir şekilde kanıtlayabilecek. Ayrıca, bu piyasa sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten yatırımcılar için ilave bir gelir kalemi oluşacak ve yenilenebilire yatırım yapanlar daha fazla kazanacak.”

EPDK’nın Temmuz Elektrik Piyasa Raporuna göre jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik yaklaşık 2,638 GWh ile toplam üretimde %2.64’lük oran ile yer aldı. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin toplam üretime oranı ise Temmuz ayında yaklaşık %40 oranında gerçekleşti.

Kaynak: EPDK