Haberler

Erciyes Dağı eteklerinde jeotermal kaynak arama çalışmaları başlıyor

Kayseri, Erciyes Dağı (kaynak: Kayseri Büyükşehir Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 29 Tem 2020

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün ortak gerçekleştireceği projede Erciyes dağı eteklerinde jeotermal sondaj çalışmaları yapılacak.

Bölgeden gelen haberlere göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) arasında, Erciyes’te jeotermal sondaj çalışmaları üzerine protokol imzalandı.

Kış turizmi ile ünlü olan ve Kayseri’de bulunan Erciyes Dağı’nın 2.200 metre yüksekliğindeki Tekir yaylasında 6 ayrı sahada jeotermal kuyu sondajları yapılacak. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile MTA’nın imzaladığı protokol çerçevesinde Teknik çalışmalar MTA tarafından gerçekleştirilecek.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MTA’nin daha önce Hisarcık kapı yakınlarında bir sondaj gerçekleştirdiğini, önümüzdeki dönemde ise Tekir göleti yakınlarındaki bir alanda kuyu açmaya başlayacağını söyledi.

Protokol gereği 6 sahadan çıkacak sıcak suyun kullanımında Belediye ile  MTA ortak söz sahibi olacak. Çıkarılacak kaynak, jeotermal tesis ve otellerde kullanılacak. Böylece Avrupa’daki bir çok kayak merkezinde olduğu gibi yerli ve yabancı turistler Erciyes dağında jeotermal sulu havuzlardan da yararlanabilecek.

Kaynak: Kayseri Tempo