Haberler

Ermenistan’daki jeotermal proje tek yatırımcı tarafından geliştirilebilir

View over Kapan, southern Armenia (source: flickr/ Gregor Samsa, creative commons)
Eren Günüç 31 Oca 2018

Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Jermaghbyur ve Karkar'daki bir jeotermal santrallerinin paket olarak tek bir yatırımcı tarafından geliştirilmesini düşünülüyor.

Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndaki bir toplantıda bugün ülkede bir jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi, Jermaghbyur ve Karkar alanlarına tek bir yatırımcının katılımı ile gerçekleşebilir.

Ermenistan Enerji Bakanı Hayk Harutyunyan, Başbakan Karen Karapetyan ile yaptığı görüşmede, Ermenistan’da güneş, rüzgar, jeotermal ve diğerleri gibi yenilenebilir enerji alanında çeşitli çalışmalar yaptı. Jeotermal santral için bir paket çözümünün şu an değerlendirildiği söyleniyor.

Bakan Harutyunyan’a göre, bir jeotermal enerji santralinin hesaplama amaçlı maliyetinin değerlendirilmesi  üzerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını genişletme programı çerçevesinde bir rapor hazırlandı.

Daha önce bildirdiğimiz üzere 2015 yılında, 2016’da yapılan jeotermal kuyuların sondajları Dünya Bankası tarafından finanse edildi.

Kaynak: Armenian News, ThinkGeoEnergy aracılığıyla