Haberler

ESDM, Endonezya’daki jeotermal çalışma alanlarında ihaleler için yeni düzenlemeler bekliyor

Şehir manzarası Jakarta, Endonezya (kaynak: flickr / Charles Erbianco, creative commons)
Cannur Bozkurt 3 Mar 2020

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Endonezya'da beş işleyen jeotermal alanının (WKP) açık artırma planlarını, sektöre yatırım yapmayı daha cazip hale getirebilecek yeni düzenlemeleri beklediği için durdurdu.

Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), bu yılki jeotermal çalışma alanı (WKP) açık artırmasının hala yeni düzenlemeleri beklediğini söyledi. Hükümet, sektöre yatırımı daha cazip hale getirmek için bir dizi kurallar hazırlıyor. Yeni kurallar ayrıca jeotermal enerji santrallerinden gelen elektrik fiyatlarını düşürmeyi de amaçlıyor.

Jeotermal Direktörü Ida Nuryatin Finahari  Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlık Binasında, “Esas olarak, hükümetin jeotermal maliyetinin fiyatının düşebilmesi için keşif risklerini nasıl alabileceği konusundaki düzenlemelerin hazırlanmasına odaklanıyoruz.” dedi.

Bu yıl, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Devlet İktisadi Teşebbüslerine (KİT) açık artırma ve görevlendirme şeklinde beş WKP sunmayı planlamaktadır. Ancak Ida, sunulacak jeotermal çalışma alanlarını (WKP) açıklayamadı. Önceki açık artırmada Ida, sunulan üç WKP’nin yatırımcılar tarafından hiçbir ilgi görmediğini söyledi.

Söz konusu üç WKP, Lainea WKP, Gunung Galunggung WKP, Gunung Wilis WKP’dir. Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığının 2017 yılı 50 sayılı yönetmeliğinin yatırımcılar için ilgi çekici olmamasından kaynaklanan elektrik fiyatları nedeniyle açık artırmanın rağbet görmediği düşünülüyor.

“Onu neyin çekici yapmadığını yeniden değerlendireceğiz. Sonra bu yıl hangi yerleri sunacağımızı belirleyeceğiz. Ancak bu yeni çekici Jeotermale bağlı ”dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy