Haberler

Eski bir okul binası jeotermal enerji kurutma tesisine dönüştürüldü

Kırşehir Terme Kaplıcaları (kaynak: Kırşehir Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 5 Ara 2019

Kırşehir'de, Esnaf 0daları Birliği tarafından detseklenen çalışma ile jeotermal enerji kullanılarak işletilen meyve sebze kurutma tesisi C ve B vitamin kaybı olmadan kuru meyve ihtiyacını karşılıyor.

İhlas Haber Ajansı (İHA) aracılığıyla servis edilen habere göre, Kırşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından hibe desteği alınarak kurulan meyve sebze kurutma tesisi, Esnaf Odaları Birliğince jeotermal enerjinin kullanımı da sağlanarak işletiliyor.

Jeotermal kaynaklı gıda kurutma tesisi, Karakurt bölgesinde bir eski okul binasının düzenlemesi yapılarak ve bölgede yaşayan halkın istihdamı yoluyla işletiliyor.

İşletmede çalışma şartlarını ve meyvelerin vitamin değerleri kontrollerini yapan Gıda Mühendisi Güldane Gürdal, tesisin Kırşehir’de örnek ve tek tesis olduğunu söyledi.

Bölge halkının da desteğini alan ve meyve yetiştiriciliğinin de teşvik edilmesini sağladıklarını anlatan Gürdal, “Meyveleri bölge halkını da teşvik edebilmek amaçlı en yakın alanlardan temin ediyoruz. Bölgeye getirilen ürünler soğuk hava deposunda 1 hafta bekletildikten sonra yüzde 60-70 olgunluğa eren meyveler seçme, yıkama ve ayıklama işlemlerinden geçiriliyor. En son kontroller yapıldıktan sonra da meyve ve sebzeler 48-51 derece arasındaki kurutma fırınına alınıyor. Paketlenen ürünler ise sipariş üzerine satışa sunuluyor”dedi.

Gürdal ayrıca, 6 kişilik personel kadrosu ile kurutma işlemlerini gerçekleştirdiklerini ve yapılan çalışmalar sonucu, meyvelerde C ve B vitamin kaybının olmadığının görüldüğünü belirtti.

Bölge halkı kurutma tesisinin genişletilesini talep ediyor. İşletmede ilk iş tecrübelerini yaşayan kadınlardan Ayhan Avşar, “Karakurt bölgesinde oturuyorum. İlk iş tecrübem. Aile ekonomimize de çalışarak katkı sunuyorum” diye konuştu. 46 yaşında işe başladığını anlatan Havva Yıldırım ise konuşmasında, “46 yaşında ilk kez iş hayatına atıldım. Aile ekonomimize katkı sunuyorum” dedi.

Kaynak: İHA