Haberler

Esnek jeotermal – Fervo Energy ve Turboden esnek enerji üretimi konusunda ortak olacak

Hırvatistan'daki Turboden tarafından Velika Ciglena jeotermal enerji santrali (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

Santral teknoloji şirketi Turboden ve ABD'li jeotermal geliştirici Fervo Energy, jeotermal ORC santralleri ile dağıtılabilir ve esnek enerji üretiminin geliştirilmesi üzerinde birlikte çalışacaklar.

ABD merkezli jeotermal geliştirici Fervo Energy ve Organik Rankine Döngüsü (ikili) enerji santralleri endüstrisinde öncü olan Turboden, Organik Rankine Çevrimi jeotermal santrallerinden dağıtılabilir ve esnek enerji üretimi için çözümler geliştirmek amaçlı ortaklıklarını duyurdu.

Bu ortaklık, Fervo’nun yeraltı geliştirme uzmanlığını, Turboden’in kırk beş farklı ülkede kırk farklı uygulama için 400 Organik Rankine Döngüsü ünitesi kurma konusundaki önemli deneyimiyle birleştirecek.

Şirketler, modern elektrik şebekesine daha da fazla değer katmak için yeni nesil esnek, modüler jeotermal enerji santralleri geliştirmek için birlikte çalışacaklar.

Fervo Energy CEO’su Tim Latimer, “Jeotermal enerji, 7/24 yenilenebilir enerji sağlayarak elektrik sektörünün en zorlu kısımlarının karbondan arındırılmasında önemli bir role sahip. Turboden ile olan bu ortaklık, rüzgar ve güneş kaynaklarından gelen kesintileri tamamlamaya yardımcı olacak esnek hizmetler ekleyerek jeotermal için değer sağlamaya devam edecek. Bu önemli zorlukların üstesinden gelmek için Turboden gibi birinci sınıf bir şirketle çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Turboden Satış ve İş Geliştirme Müdürü Joseph Bonafin ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Fervo’nun yeraltı geliştirme konusundaki temel bilgi birikimi ve Turboden’in gelişmiş enerji santrali teknolojisi, rezervuardan elektrik şebekesine kadar jeotermal sürecin kapsamlı bir optimizasyonunu sağlamak için birlikte çalışacak. Sistemlerimizin geleneğinin, Fervo’nun müşterilere temel yük yeşil enerji sağlamak için sunduğu benzersiz teklifle güçlendirileceğine inanıyoruz”.

Fervo, %100 temiz enerji geleceğine gönderilebilir bir temel olarak jeotermal varlıkları geliştirmek, sahiplenmek ve işletmek için teknolojiyi ticarileştiriyor. Fervo, Cyclotron Road, Enerji Bölümü, Stanford Üniversitesi ve Breakthrough Energy Ventures aracılığıyla desteklenmektedir. Turboden, bir Mitsubishi Heavy Industries grup şirketi ve İtalyan firmasıdır ve esnek jeotermal keşfetmek için Organik Rankine Döngüsü (ORC) sistemlerinin tasarımı, üretimi ve bakımında küresel bir liderdir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy