Haberler

Etiyopya’da COVID-19 hazırlığını destekleyen Corbetti jeotermal projesi

Corbetti tıp kliniği (kaynak: InfraCo Afrika)
Cannur Bozkurt 27 Haz 2020

InfraCo Africa, yerel toplumu, COVID-19'u yönetme hazırlığını artırmak için, Etiyopya'daki Corbetti Jeotermal proje sahası yakınındaki tıbbi tesisleri iyileştirerek destek sağlıyor.

Özel Altyapı Geliştirme Grubu Teknik Yardım (PIDG TA) tarafından finanse edilen InfraCo Africa, COVID-19’un yönetimine ve bölgenin uzun vadeli sağlık sorunlarının üstesinden gelmeye hazırlıklı olması amacıyla, şirketin kırsal Etiyopya’daki Corbetti Jeotermal proje sahasının yakınındaki tıbbi tesisleri geliştiriyor.

Addis Ababa ve Awassa’daki Corbetti Jeotermal ekibiyle birlikte çalışan fon, proje sahasının yakınındaki topluluklarda halk sağlığı ve farkındalık eğitimi sağlamak için yerel halkın eğitimini destekleyecek. Finansman ayrıca Corbetti köyündeki ve Shala bölgesindeki kliniklere ışık ve güç sağlamak için güneş enerjili PV sistemlerinin akü destekli kurulumunu mümkün kılacak. Güç kurulduktan sonra, girişim aşıları ve diğer ilaçları serin tutmak için tıbbi soğutma ekipmanı tedarik edilecek. Bu klinikler ayrıca tıbbi ve kişisel koruyucu ekipman ve el dezenfektanı gibi sarf malzemeleri alacaktır.

Corbetti Jeotermal projesi, orta ve uzun vadede bölgedeki suyun kalitesini ve kullanılabilirliğini ele alma ve gerçekten de sağlık, eğitim ve ulaşım çözümlerinin geliştirilmesinde yerel toplulukları destekleme seçeneklerini araştırmaya devam ediyor.

Etiyopya’daki COVID-19 vakaları bugüne kadar büyük ölçüde kentsel alanlarla sınırlıydı. Bu durum sağlık hizmetlerini ve dayanıklılık oluşturmak için eğitimi artırarak hastalığa meydan okumasını karşılamak için tıbbi tesisleri yükseltme fırsatı sunmaktadır.

InfraCo Afrika CEO’su Gilles Vaes, “PIDG TA ile birlikte çalışarak, yerel meslektaşlarımızın ve topluluklarımızın COVID-19’un mücadelesine hazırlanma ve Corbetti proje alanında ve çevresinde girişimler yapma çabalarını desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Bu çalışmalar, uzun vadede bu toplulukların sağlığını destekleyecek.” dedi.

50.000 ABD $ tutarındaki PIDG TA hibesine, Corbetti Jeotermal ekibinden 10.000 ABD Doları destek verilecek. Ulusal PV ilkelerine tabi olarak önümüzdeki aylarda güneş PV sistemlerinin kurulumuna başlanması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy