Haberler

EXERGY, devreye alınan JES’ler ile yeşil enerji sağlamaya devam ediyor

Kipaş JES sahasında Exergy ORC ekibi, Türkiye (kaynak: Exergy / LinkedIn)
Cannur Bozkurt 9 Kas 2020

Çin’li TICA Grup’un bir parçası olan yeni nesil JES'lerin lider sağlayıcısı EXERGY INTERNATIONAL, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye'de üç yeni JES'i devreye aldı. Greeneco Enerji'nin 26 MWe, RSC Enerji'nin 12 MWe ve Kiper Enerji'nin 10 MWe olan santrallerinin, en yüksek ulusal tarifeden yararlanmaya olanak tanıyan bakanlık kabulu gerçekleşmiştir.

Çin’li TICA Grup’un bir parçası olan yeni nesil jeotermal enerji santrallerinin lider sağlayıcısı EXERGY INTERNATIONAL, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’de üç yeni jeotermal enerji santralini (JES) devreye aldı. Bu santraller Greeneco Enerji için 26 MWe, RSC Enerji için 12 MWe ve Kiper Enerji için 10 MWe’dir.

2019 Aralık ayı sonunda EXERGY’ye verilen Greeneco Enerji projesi on aydan kısa bir sürede tamamlandı. Tüm projelerde Exergy ve müşteriler, sözleşmenin yürütülmesi sırasında Covid-19 salgınının getirdiği tüm olumsuzluklar ve sıkı kısıtlamalarla başa çıkarak, zamanında teslimatı sağlamak için büyük bir sinerji içinde çalıştılar. Bu, müşterilerin Ekim ayı sonunda santrallerinde bakanlık kabulü almalarına ve böylece yerli teşvik sayesinde en yüksek ulusal tarifeden yararlanma hedefine ulaşmalarına olanak sağladı.

Önceki beş santralinin de olduğu gibi Denizli ilçesine bağlı Sarayköy’de bulunan Greeneco Enerji’nin yeni santrali, toplam 26MWe güce sahip hava soğutmalı ve iki Radyal Çıkışlı türbin ile donatılmış tek bir basınç çevrimli santraldir. EXERGY’nin sözleşmesinin kapsamı; elektrik santralinin mühendislik, tedarik ve saha desteğini içeriyordu. Bu proje, halihazırda EXERGY teknolojisiyle çalışan toplam 76 MWe jeotermal enerji santraline sahip Greeneco’dan tekrar alınan bir siparişi temsil ediyor ve EXERGY, bu tesisle tek müşteriye 100 MWe kapasiteden fazla santral teslim etmiş oldu.

RSC Enerji’ye ait 12 MWe jeotermal enerji santrali, İzmir yakınlarındaki Seferihisar ilçesinde yer almaktadır ve tek türbin üzerinde iki basınç seviyeli döngü olan Exergy’nin temel çözümlerinden birini içermektedir. Bu verimli ve performanslı tasarım, dünyada bir ilk olarak 2014 yılında AKCA Enerji’ye ait Tosunlar-1 Santrali için uygulandı. Exergy’nin sözleşmesi; santralin mühendislik, imalat ve saha danışmanlığı hizmetlerini içeriyordu.

Ekim ayı sonunda devreye alınan üçüncü santral, Kipaş Holding Grubu’nun bir iştiraki olan ve halihazırda faaliyette olan iki EXERGY tesisiyle birlikte bir başka müşteri olan Kiper Enerji için 10 MWe’lik bir santraldir. Bu ünite ile şimdiye kadar Kipaş’a teslim edilen toplam kapasite yaklaşık 60 MWe olmuştur. Aydın bölgesinde bulunan bu 10 MWe ORC ünitesi, bir Radyal Çıkış Türbini ile donatılmış iki basınçlı bir çevrimdir ve su soğutmalı bir yoğuşma sistemi kullanılmıştır.

EXERGY INTERNATIONAL CEO‘su Albert Yam, bu başarı hakkında şu yorumu paylaştı: “Bu projelerle başardığımız inanılmaz hedef, tüm zorlukların üstesinden gelmek için işbirliği yapan müşterilerimizin ve Exergy’nin ekibi sayesinde mümkün oldu. Özellikle küresel Covid-19 salgınının büyümesi sırasında şartlar hızla değişiyordu ve hükümetler faaliyetlerimize ciddi kısıtlamalar getirdi. Yine de santralleri zamanında teslim edebildik. Müşterilerimize Exergy’ye duydukları güven ve tüm süreç boyunca destek ve anlayışları için teşekkür ederiz. Yaptığımıza inanıyoruz ve bu sonucu, Exergy’nin önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir enerji sistemlerinin lider sağlayıcısı olarak büyümesi için bir başka kilometre taşı olarak görüyoruz.”

EXERGY hakkında

EXERGY, öncü Radyal Çıkışlı Türbin teknolojisine sahip Organik Rankine Döngüsü (ORC) sistemlerinin geliştiricisi ve üreticisidir. EXERGY’nin bir dizi patente sahip olan tescilli teknolojileri, jeotermalden ısı kaynaklarının, endüstriden gelen atık ısının, biyokütlenin ve konsantre güneş enerjisinin kullanılması yoluyla daha fazla enerji üretimine izin verir. EXERGY portföyü, 450 MWe’den fazladır ve hali hazırda dünya çapındaki en büyük ikinci jeotermal santral filosuna sahiptir. EXERGY, HVAC alanında lider bir entegre sistem ve hizmet sağlayıcısı olan Çin’li TICA Group’un bir parçasıdır. EXERGY, İtalya’nın kuzeyindeki (Milano) merkezden, özellikle yüksek büyüme potansiyeline sahip pazarlara odaklanarak teknolojisini dünya çapında ihraç etmekte ve uygulamaktadır.

Şirket hakkında daha fazla bilgiye http://exergy-orc.com/ adresinde bulunan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Şirket basın bülteni; e-posta paylaşımı