Haberler

Exergy ORC, entegre sistemleri ve gelişmiş yeşil enerji üretimi çalışmalarına TICA ile yeniden başladı

Exergy web sitesi ekran görüntüsü, Ocak 2020
Cannur Bozkurt 22 Oca 2020

Başarılı açık artırma teklifinin ardından, Çin’in Nanjing TICA Thermal Technology Co.Ltd. adlı şirketi, Maccaferri Industrial Group’tan EXERGY’nin satın alınmasını resmileştirdi.

Temiz enerji üretimi için Organik Rankine Döngüsü sistemleri sağlayıcısı İtalyan EXERGY, yüksek verimli HVAC çözümlerinde ve termal enerji sistemleri sağlayıcısında lider bir lider olan Çin’in TICA Grubu, 25 Eylül 2019’da yapılan açık artırma kapsamında, EXERGY’nin operasyonel biriminin Maccaferri Sanayi Grubu’ndan devralınmasını resmileştirdi.

Bu stratejik ittifak iki grup arasında önemli sinerjiler yaratacak ve küresel pazara geniş bir yelpazede temiz teknolojiler ve yeşil enerji üretim çözümleri sunacaktır. Edinilen şube, şirket referansları, teknik bilgisi ve şirketi pazarında lider konuma taşıyan IP de dahil olmak üzere EXERGY ve Türkiye’deki bağlı ortaklığının tüm varlıklarını ve personelini içermektedir. Yeni şirket, EXERGY INTERNATIONAL S.R.L. markası altında faaliyet gösterecektir.

EXERGY, yenilikçi radyal çıkışlı türbin ORC sistemlerini İtalya’nın Milano kentindeki mevcut atölyesinde tasarlamaya ve üretmeye ve tüm teknik ve personel ekibi ile çalışmalarına devam edecek. TICA’nın Çin’de yaygın varlığı ve Asya pazarındaki gücü, EXERGY’nin ORC ticaretinin bu alanlara yayılmasını destekleyecek. Ayrıca, TICA’nın “PureCycle” küçük ölçekli ORC teknolojisi ile ürün entegrasyonu, Exergy ve TICA’nın düşük sıcaklıkta atık ısı ve yenilenebilir enerjiler için uygun 280 kW birimden başlayarak , daha yüksek sıcaklık uygulamaları için her biri 25 MW’a kadar türbinli ısmarlama enerji santralleri küresel pazarda yeşil enerji üretimi için geniş bir çözüm yelpazesi sunmasını sağlayacak. EXERGY’nin Avrupa’daki varlığının, bu pazarda ticari HVAC endüstrisi için TICA markalarının ve ürünlerinin geliştirilmesine de yardımcı olacağı bildiriliyor.

1991 yılında kurulan TICA, çevre temizleme HVAC sistemleri ve termal enerji çözümlerinin geliştirilmesi, üretimi, satışı ve hizmetleri konusunda uzmanlaşmış yüksek teknoloji ürünü bir kuruluştur. Nanjing, Tianjin, Guangzhou’daki fabrikalar ve Ar-Ge tesisleri ile Chengdu TICA şu anda ticari HVAC endüstrisinde ilk dört Çin markasından biridir. TICA, şirketin ABD merkezli United Technology Corporation (UTC) ile küresel bir stratejik ortak girişim imzaladığı ve ORC işini ve PureCycle ürünlerini TICA’ya devrettiği 2015 yılından bu yana enerji üretimi sektöründe faaliyet göstermektedir. PureCycle, düşük sıcaklıkta atık ısı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi için uygun bir ORC sistemidir. Ortak Girişimin tamamlanmasından bu yana TICA, Çin’in ORC enerji üretimi için ilk mühendislik tanıtım merkezini kurmuş ve ORC enerji üretimi, enerji tasarrufu ve emisyon azaltma teknolojisinin araştırılması ve geliştirilmesi için taahhüt edilen bir Akademik İş İstasyonu ve Ulusal Doktora Sonrası İş İstasyonu oluşturmuştur.

Portföyde yaklaşık 450 MWe ve dünya çapında kurulmuş ikinci en büyük jeotermal ikili filo ile Exergy, merkezi Milano ve Türkiye’deki bir şubesi ile dünyanın önde gelen ORC sistemleri tedarikçilerinden biridir.

EXERGY’nin kurucusu Claudio Spadacini konuya ilişkin “TICA, EXERGY ve markasını ORC pazarında lider bir oyuncuya yükseltmek için teknolojik değerini, potansiyelini ve son on yılda yaptığı sıkı çalışmayı tanıyarak EXERGY’ye güvenmeye karar verdiğine sevindim. Ürün yelpazemizi TICA’larla entegre etmenin ve tamamlayıcı coğrafi pazarlardaki konumlarımızdan faydalanmanın daha güçlü olabileceğine ve dünya çapındaki müşterilere temiz teknolojilerin gerçek anlamda entegre yüksek teknoloji rekabetçi bir teklif sunduğuna inanıyorum.” Açıklamalrında bulundu.

TICA’nın kurucusu ve Başkanı Jiang Li ise; “EXERGY’nin TICA’nın ailesine katıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. EXERGY’nin geniş kapasiteli ORC kurulumları ve geniş sistem ve fikri mülkiyeti ile ilgili kapsamlı deneyimi, TICA’nın mevcut ORC ürün portföyünü mükemmel bir şekilde tamamlamakta. Satın alma aynı zamanda müşterilerimize jeotermal, atık ısı geri kazanımı ve güneş enerjisi uygulamalarında çok kapsamlı ve daha iyi toplam çözümler sunmak için hem TICA hem de Exergy için daha fazla fırsat sunuyor.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy