Haberler

FenixES, petrol, gaz ve jeotermal sektörü için yerli ekipman imalatı gerçekleştiriyor

FenixES, şirket web ana sayfası
Cannur Bozkurt 9 Ağu 2020

Petrol, gaz ve jeotermal sektörüne yönelik ekipmanlara yerli çözümler getiren Ostim Teknopark firması FenixES, Türkiye'de daha önce üretimi bulunmayan laboratuvar ve saha ölçeğinde test ekipmanlarının imalatını gerçekleştiriyor.

Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan habere göre, FenixES,petrol ve gaz sektöründe laboratuvar ortamında kullanılan özel test sistemlerinin yerli imkanlarla tasarım, imalat ve montajını yaparak sektörün milli kaynaklarla ülke ekonomisine katkıda bulunmasına imkan sağlayacak.

Firmanın kurucu ortağı İnanç Alptuğ Hıdıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,enerjide yerlileşmenin önemine vurgu yaparak, bunun için üretilen enerjinin yerli olmasının yanında enerji üretim imkanlarının da olabildiğince yerli olması gerektiğini belirtti. Hedeflerinin Türkiye’nin dış ticaret açığında en önemli yeri tutan enerji ithalatını azaltmak olduğunu belirten Hıdıroğlu, yalnızca ekipman değil, personelin de terli olmasının önemini vurguladı.

Jeotermal sektöre yerli çözümler

Hıdıroğlu, kamu kurumlarında kullanılan ve dışarıdan alınan cihazları yerlileştirmek istediklerini, teknik servisinde bile dışa bağımlı olunan cihazların yerine tamamen yerli ve en az yurt dışı muadili kadar iyi cihazlar koymak istediklerini söyledi.

Türkiye’nin, jeotermal enerji potansiyeli açısından bakıldığında dünyada üst sıralarda olduğuna dikkati çeken Hıdıroğlu, konuya ilişkin şöyle konuştu: “FenixES olarak jeotermal sahalarımızda kullanıma uygun bir ölçüm cihazı yapmak niyetindeyiz. Jeotermal sektöründe de yerli çözümlere ihtiyaç var. Ortaya koymaya çalıştığımız bu cihazla birlikte ülkemize katma değeri yüksek, faydalı bir ürün kazandıracağız. Bu sayede hali hazırda yurt dışından yüksek miktarda paralar ödeyerek aldığımız bir ürünü ve bir hizmeti ülkemizde ortaya koyarak jeotermal enerji potansiyelimizin ve bu potansiyelin elektrik üretimindeki payının artırılmasını sağlayacağız.”

Kaynak: Anadolu Ajansı