Haberler

Fer2’nin bir parçası olarak jeotermal teşvikler İtalya’ya geri döndü

Larderello jeotermal elektrik santrali çevresi (kaynak: Flickr, CC, Yazan: Birgit Juel Martinsen)
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2020

Fer2 kararnamesinin bir parçası olarak biyokütle ve jeotermal için teşvikler, İtalya'nın Toskana kentinde, Enel'in Larderello JES’I ziyareti sırasında hükümet temsilcileri tarafından açıklandığı üzere, geri döndü.

İtalya’dan gelen haberler, Toskana’daki Larderello Jeotermal Elektrik Santralini (JES) ziyareti sırasında Müsteşarların ekonomik kalkınma için açıkladığı üzere, Fer2 düzenlemelerinin bir parçası olarak jeotermal teşviklerin, kararnamede eksik kalan birkaç küçük düzenleme dışında, geri döndüğü bildirdi.

Haber, Larderello’da, Enel’e ait JES’i ve vatandaşlarla bir toplantıya katılmadan önce bir grup girişimciyle tanışmak için ziyarette bulunan bölge adayı Antonio Mazzeo’nun eşlik ettiği Ekonomik Kalkınma Müsteşarı (jeotermal enerjiye özel bir delegasyonla) tarafından şu şekilde duyuruldu:

“Fer2 orada, teşvikler geri getirildi, metin sarı-yeşil hükümetin bir buçuk yıl önce sunduğuna kıyasla iyileştirme için değiştirildi ve şimdi sadece son teknik adımlar ve komisyona yapılan bildirimler eksik. Birkaç haftadan bahsediyoruz ve sonra nihayet bu ağrılı yarayı kapatabileceğiz ve ikna oldum, her şeyden önce bu bölgeye bir büyüme ve gelişme olasılığı vereceğim.”

Ayrı bir haberde ise, bir gün önce Katı Biyokütleden Enerji Üreticileri Birliği (EBS) ve İtalyan Jeotermal Birliğinin (UGI) arasında bir ortaklık duyuruldu. Duyuruda her iki kurum da jeotermal ve biyokütle için teşviklerin yeniden kararnameye dahil edilmesi ihtiyacına işaret etti.

UGI başkanı Adele Manzella konuya ilişkin şöyle konuştu: “EBS ile birlikte yeni bir yolun başlangıcını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliğine şiddetle inanıyoruz ve her iki dernek için de büyük fırsatlar yaratacağından eminiz.”

EBS eş başkanı Antonio Di Cosimo ise: “Kurulu üretim kapasitesinin modernizasyon ve bakım müdahalelerinin sürdürülebilirliğini en uygun çalışma koşullarında garanti altına almak için, mevcut teşvik sisteminin sona ermesinden sonra bile sektördeki şirketlerin korunmasının temel olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy