Haberler

Filipinler % 100 yabancı mülkiyeti altında jeotermal enerji gelişimine sıcak bakıyor

50 MW kapasiteli jeotermal santrali, Kuzey Negros, Filipinler (kaynak: Thorndon Cook Power)
Cannur Bozkurt 20 Tem 2020

Filipinler Enerji Bakanlığı, yabancı yatırımları çekmek için jeotermal kalkınmaya odaklanarak, yabancı çoğunluk sahipliğini yenilenebilir enerji gelişimine açacak.

Manila Bülteni tarafından bildirildiği üzere, mevcut yasa uyarınca, yabancı kuruluşların Filipinler’de yenilenebilir enerji gelişiminde çoğunluk hissesine sahip olma durumları değişiyor.

Filipin hükümeti, Enerji Bakanlığı (DOE) aracılığıyla, yenilenebilir enerji (RE) projelerinde %100 yabancı mülkiyete tam veya %100 sahiplik sağlayacak politikaların yeniden yapılandırılmasını geliştiriyor.

Mevcut düzenlemede Filipinler’in proje şirketlerinin %60 çoğunluk hissesi sahibi olması durumu, yabancı yatırımları ülkedeki yenilenebilir enerji gelişimine çekmenin önünde bir engel olarak görülüyor.

Mevcut ekonomik koşullarla birlikte, Enerji Sekreteri Alfonso G. Cusi, uygulayacağı yeni politik düzenlemelerinden birinin, yabancı yatırımcıların yenilenebilir enerji sektörüne tam olarak girmesine izin vermek olduğunu açıkladı.

Filipin Enerji Bağımsızlık Konseyi’nin (PEIC) “Enerjide Yenilik” forumunda yer alan enerji şefi, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına %100 yatırım veya mülkiyete izin vermeye çalışıyorum; ana odağımız jeotermal olmakla birlikte, politika değişikliğinin tüm yenilenebilir enerji teknolojilerini kapsayacak şekilde ilerlemesini sağlayacak” dedi.

DOE’nin üzerinde çalıştığı bir başka politik yenilik ise yatırımcılara verilecek olan yenilenebilir enerji servis sözleşmelerinin süresini uzatma konusu. Yenilenebilir enerji hizmet sözleşmelerinin şu anda şart ve koşullara tabi olarak 25 yıl daha uzatılabilen 25 yıllık bir süresi var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy