Haberler

Filipinler, büyük ölçekli jeotermal projelerde yabancı mülkiyete % 100 izin veriyor

Makban jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Cannur Bozkurt 2 Kas 2020

Filipinler şimdi büyük ölçekli jeotermal arama, geliştirme ve kullanım projelerinde yabancı mülkiyete % 100 izin veriyor. Büyük ölçek ise, 50 milyon ABD doları tutarında bir başlangıç yatırımı olarak tanımlanıyor.

Daha önce Filipinler’in enerji projeleri için yerel mülkiyet kuralını hafifletme olasılığından bahsetmiştik. Artık, ülkenin tam yabancı mülkiyete izin verdiği doğrulandı.

Filipinler Enerji Bakanı’nın bugün söylediği gibi, PIA tarafından bildirildiği üzere, artık büyük ölçekli jeotermal keşif, geliştirme ve kullanım projeleri için tam yabancı mülkiyete izin verilmektedir.

Enerji Bakanı Alfonso G. Cusi, 2020 Singapur Uluslararası Enerji Haftası kapsamında düzenlenen Yenilenebilir Enerji Sistem Entegrasyonu 2. Küresel Bakanlar Konferansı için yaptığı kayıtlı konuşmasında bu duyuruyu yaptı.

Sekreter Cusi, 20 Ekim’de, RE Hizmet Sözleşmelerinin verilmesinde üçüncü Açık ve Rekabetçi Seçim Süreci (OCSP3) için yönergeler sağlayan ve büyük ölçekli jeotermal projelerde % 100 yabancı mülkiyete izin veren bir Bölüm Genelgesi imzaladığını söyledi.

Büyük ölçekli jeotermal projeler, Mali ve Teknik Yardım Anlaşmaları (FTAA’lar) yoluyla başlangıç ​​yatırım maliyeti yaklaşık 50 milyon ABD Doları değerinde olan projelerdir. FTAA’lar, doğal kaynakların büyük ölçekli araştırılması, geliştirilmesi ve kullanılması için yabancı yükleniciler ile Filipin hükümeti arasında gerçekleştirilir ve Başkan tarafından imzalanır.

Cusi, “Filipinler Enerji Bakanlığı (DOE) mevcut enerji karışımımızın enerji hedeflerimize uygunluğunu yeniden değerlendirirken, bunun ülkemizin enerji geleceğinde yenilenebilir enerjiye daha fazla fırsat sunacağı konusunda iyimserim” dedi.

Sekreter Cusi, 2019 itibariyle Filipinler’in Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeler arasında toplam birincil enerji arzında en yüksek yenilenebilir enerji payına sahip olduğunu kaydetti.

DOE, yeni kömür santralleri için onaylara ilişkin moratoryumun ve jeotermal sektörünün, ülkenin yenilenebilir enerji ortamının umutlarını daha da aydınlatmak için daha fazla yabancı yatırımlara açılmasının, uygulayacağı yenilikçi politikalar arasında olduğunu söyledi.

Cusi, yenilenebilir enerjinin zamanla Filipinler’in enerji geleceğinde önemli bir rol oynayacağını umduğunu ifade ederek, yenilenebilir enerjiyi teşvik etme konusundaki kararlılığını yineledi.

Ayrıca, ülke için daha sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için fosil yakıta dayalı teknoloji kullanımından daha temiz enerji kaynaklarına geçiş için bastırıyoruz ”dedi.

Filipinler, Pasifik yanardağlarının “Ateş Çemberi” bölgesinde yer aldığından, dünyanın en büyük jeotermal enerji üreticilerinden biridir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy