Haberler

Filipinler DOE, Nisan 2021’e kadar jeotermal ve hidroelektrik projeleri için ihale planlıyor

60 MW Mahanagdong jeotermal enerji santrali, Leyte, Filipinler (kaynak: EDC)
Cannur Bozkurt 11 Oca 2021

Filipinler Enerji Bakanlığı, Nisan 2021 için planlanan bir ihalenin parçası olacak birleşik potansiyel enerji üretim kapasitesi 87 MW olan beş jeotermal projenin listesini yayınladı.

Filipinler Enerji Bakanlığı (DoE), 14 Nisan 2021’e kadar açık rekabetçi seçim ve ihale sürecinin üçüncü turu ve OCSP3 kapsamında jeotermal ve hidroelektrik projeleri için hedeflerini duyurdu.

DOE, Yenilenebilir Enerji Yönetim Bürosu (REMB) aracılığıyla, 5 Ocak 2021’de, ülkede yenilenebilir enerjinin (YE) gelişimini daha da hızlandırmak hedefi ile gerçekleştirilecek 3. Açık ve Rekabetçi İhale Sürecini (OCSP3) başlatmak için bir Başlatım ve Ön Sunum Konferansı düzenledi.

OCSP3 kapsamında, potansiyel jeotermal ve hidroelektrik kaynaklarını kapsayan toplam 22 Önceden Belirlenmiş Alan (PDA), lansman sırasında çeşitli paydaşlara sunuldu. 17 potansiyel hidro proje ve beş jeotermal projeden oluşan bu PDA’lar, yaklaşık 150 MW’lık toplam potansiyel kapasiteye sahip ve DOE tarafından belirlenen kriterlere göre nitelikli kabul edilen YE Geliştiricilerine sunulacak. PDA’lar, YE kaynaklarını geliştirme haklarını elde etmek isteyenler için başlangıç ​​referansı olarak hizmet etmede yeterli mevcut teknik veriye sahiptir.

Beş jeotermal projeden oluşan DOE’nin listesi aşağıda görülebilir:

  1. Daklan Jeotermal Projesi- yüksek sıcaklık sistemi- 27 MW’lık potansiyel kapasite
  2. Itogon Jeotermal Projesi- yüksek sıcaklık sistemi- potansiyel kapasite 9 MW
  3. Puting Lupa Jeotermal Projesi- Orta sıcaklık sistemi- potansiyel kapasite 17 MW
  4. Maricaban Adası Jeotermal Projesi- orta sıcaklık sistemi- 4 MW’lık potansiyel kapasite
  5. Labo Jeotermal Projesi- yüksek sıcaklık sistemi – potansiyel kapasite 30 MW

Açılış konuşmasında Bakan Yardımcısı Robert B. Uy, katılımcılara ilgileri için teşekkür etti ve OCSP3’ün DOE’nin ülkenin YE potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı olacak birçok girişiminden biri olduğunu belirtti.

Sekreter Yardımcısı Uy, “Temmuz 2020’de gerçekleştirdiğimiz çevrimiçi paydaşların istişarelerinden cesaret verici sonuçlar elde ettik ve bu OCSP 3 konusunda çok iyimseriz,” dedi. Ayrıca OCSP3’ün OCSP2’nin başarılı davranışını tekrarlayacağını umduğunu ifade etti.

Bu arada, Müsteşar Emmanuel P. Juaneza, DOE’nin ülkenin YE kaynaklarının araştırılması, geliştirilmesi ve kullanımını teşvik etme taahhüdünü yineledi.

Müsteşar Juaneza, “Bakan Cusi, yenilenebilir enerjimizi zamanla ülkenin enerji geleceğinde belirgin bir şekilde yer alması umuduyla yenilenebilir enerjimizi teşvik etme taahhüdünü yineledi,” dedi ve yeni kömür santrali projelerinin onaylanmasına ilişkin son moratoryum ilanını ekledi.

Etkinliğe çeşitli paydaşlar, ilgili teklif sahipleri, Yerel Yönetim Birimleri (LGU’lar) ve Ulusal Hükümet Kurumlarından oluşan 114 katılımcı katıldı.

Zaman çizelgelerine göre, ihale belgelerinin son teslim günü 15 Şubat 2021 ve ardından söz konusu belgelerin açılışı olacak. Mali Olmayan ve Teknik Yardım (FTAA) projeleri için hedef sözleşme verilmesi 14 Nisan 2021’de yapılırken, FTAA kapsamındaki projeler 19 Nisan 2021’e kadar onay için Cumhurbaşkanlığı Ofisine verilecek.

Son olarak, DOE, Yenilenebilir Portföy Standartları (RPS), Yeşil Enerji Opsiyon Programı (GEOP), Yeşil Enerji Opsiyon Programı (GEOP), Geliştirilmiş Yenilenebilir Enerji için piyasayı destekleyen tüm politikaların şu anda yürürlükte olduğunu ve uygulandığını dikkate alarak, Net Ölçüm ve YE Pazarı kurulması gibi YE Yatırımcılarını bekleyen birçok fırsatı vurguladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy