Haberler

Filipinler jeotermal topluluğu heyecanla yeni bir gelişme dalgasını bekliyor

Mindanao Filipinler, Apo Dağı'nda buhar boruları (kaynak: flickr / penmanila)
Cannur Bozkurt 24 Eyl 2019

Jeotermal topluluğu, jeotermal enerji üretiminde dünyada tekrar öncü role ulaşacağı üçüncü bir jeotermal gelişme dalgası bekliyor.

Jeotermal enerji üretim kapasitesini 1.850 MW’tan yaklaşık 1.600 MW’a düşüren Filipinler, yakın zamanda Power Philippines tarafından bildirildiği gibi jeotermal enerji üretimine sahip ilk 10’da yer alan ülkeler içinde ikinci sırayı kaybetti.

Durum hakkında yorum yapan Filipinler Ulusal Jeotermal Birliği Başkanı Jeoffrey Aban Caranto, 1980’lerde ilk jeotermal gelişme dalgasının ülkeyi dünyadaki jeotermal enerji sektörünün güç santrallerinden biri haline getirdiğini açıkladı. 1990’larda bir başka gelişme dalgası yaşandı. Şimdi, sektör heyecanla üçüncü bir dalgayı bekliyor.

Caranto, “2008’de yenilenebilir enerji yasası kabul edildiğinde, üçüncü jeotermal gelişme dalgasına yol açacağını ümit ediyorduk” dedi.

Büyüme faktörlerinden biri Yenilenebilir Enerji yasası olan Elektrik Enerjisi Endüstrisi Reform Yasası idi. Bu yasa jeotermal keşif ve geliştirmeyi daha önce hükümet tarafından yönetilen özel sektörün ellerine verdi.

Gelişmeyi özel sektöre bırakan bu adım yüksek araştırma maliyeti sebebiyle kalkınmadaki yavaşlamaya katkıda bulunmuş olabilir.

Diğer faktörler de yavaş büyümeye katkıda bulunmuştur. Bunların arasında tarifelerin azalması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve jeotermal gelişim alanlarındaki yerli halkın kaygıları bulunmakta.

Bu yüzden birçok endüstriyel paydaşlar diğer jeotermal alanların keşfedilmesine zemin hazırlarken, çok az gelişme kaydedilmeye devam ediyor.

2008 yılında Yenilenebilir Enerji yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana, yalnızca bir yeni proje başarıyla sonuçlandı. Caranto projenin, 32 MW Maibarara jeotermal elektrik santrali olduğunu belirterek “Umudumuz, endüstrinin özellikle burada Filipinler’de yeni kaynaklara doğru ilerlemeye devam etmesidir” dedi.

Geçen yıl, Enerji Bakanlığı ülkenin enerji kapasitesini arttırmayı amaçladığı için jeotermal keşiflerin yeniden canlanmasına öncülük etti.

Bu ve çok daha fazlası, 2-3 Ekim 2019 tarihinde Manilla’da, Filipinler Ulusal Jeotermal Derneğinin 1. Filipinler Jeotermal Konferansı’nda yer alacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy