Haberler

Filipinler, tarım ve balıkçılık sektörü için yenilenebilir enerji programına bakıyor

Bonifacio Global Şehri, Taguig Şehri, Metro Manila, Filipinler (kaynak: flickr / Roberto Verzo, creative commons)
Cannur Bozkurt 15 Ağu 2020

Filipinler'de planlanan ortaklığın bir parçası olarak, ülkenin tarım ve balıkçılık sektörü için küçük ölçekli jeotermal uygulamalar inceleniyor.

Tarım Bakanı William Dar ve Enerji Bakanı Alfonso Cusi, Tarım ve Balıkçılık Sektörü için Yenilenebilir Enerji Programının (REP-AFS) oluşturulması ve uygulanması için 6 Ağustos 2020 tarihinden itibaren on yıllık bir ortaklık kurdu.

Program, yakıt ve enerji üretimi için güneş, rüzgar, hidro, küçük ölçekli jeotermal ve biyokütle gibi düşük maliyetli yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edecek.

Genel olarak girişim, tarım ve balıkçılıkta üretim maliyetinin düşürülmesine yardımcı olacak ve sektörün gıda güvenliği, çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınmaya yol açan modernizasyonunu ve tarımsal sanayileşmesini hızlandıracak.

Bakan Dar: “Mutluyuz çünkü Enerji Bakanlığı (DOE), bu ülke için daha yüksek düzeyde gıda güvenliğini sağlama konusunda ortağımız olarak burada. DOE, çiftçiler ve balıkçılar için üretim maliyetinin düşürülmesine çok katkıda bulunacak” dedi.

Ayrıca gıda üretimini desteklemede, gıda güvenliğini ilerletmede ve kırsal kalkınmayı artırmada sürdürülebilir enerjinin önemini kabul etti.

Sekreter Cusi konuya ilişkin şöyle konuştu: “Bu, DOE’nin gıda güvenliğini sağlamada Tarım Bakanlığı (DA) ile ortak olması için harika bir fırsat ve bu süreçte sadece gıda güvenliğine değil, enerji güvenliğine de yardımcı olacak. Bağlantı noktasını, gıda, su ve elektriğin bağlanabilirliğini gerçekten desteklemek için birlikte çalışacağız.”

Anlaşmaya dayanarak, DA ve DOE, tarımsal balıkçılık sektörü için güneş enerjili sulama sistemi, biyokütle  ve küçük ölçekli jeotermal enerji gibi mevcut yenilenebilir enerji programları, projeleri ve teknolojilerinin uygulanmasını güçlendirecek ve genişletecektir.

İşbirliği, Bakan Dar’ın başkanlık ettiği, Ortaya Çıkan Bulaşıcı Hastalıkların Yönetimi Gıda ve Su Güvenliği Görev Grubunun Kurumlararası Görev Gücü’nün bir çıktısıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy