Haberler

Finlandiya’nın başkenti Helsinki şehri, ısıtma için jeotermal kullanma potansiyelini araştırıyor

Şehir manzarası, Helsinki / Finlandiya (kaynak: flickr / Ville Hyvönen, creative commons)
Cannur Bozkurt 19 Ara 2019

Finlandiya'nın Başkenti olan Helsinki'nin kamu hizmet şirketi olan Helen, kentin ısıtma ihtiyaçlarına ilişkin jeotermal enerji kullanım potansiyelini incelemek için keşif çalışmaları başlatıyor.

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki, binaların karbonsuzlaştırılmasına yönelik iddialı bir taahhüdünü açıkladı. Kamu hizmetleri şirketi Helen Ltd. jeotermal ısıyı kullanma olasılıklarını araştırmaya çalıştığını duyurdu. Central Park (Keskuspuisto), GTK ile ortak olarak jeolojik keşiflerin yapılacağı alanlardan biri. Bir kentsel alanda ilk kez böyle bir derinliğe jeolojik araştırma yapıldı.

Helen, jeotermal ısının çıkarılması için jeolojik olarak uygun potansiyel bölgeleri çiziyor ve kendilerini olası derin sondajlara adıyor. Helen, Central Park alanındaki ana kayaların jeofizik keşiflerine Aralık ayı başlarında Finlandiya Jeolojik Araştırmaları (GTK) ile ortaklaşa başlayacak. Amaç, ana kaya yapısını yaklaşık 5-8 kilometre derinliğe kadar incelemektir.

Böyle derin bir jeolojik araştırma Finlandiya’da kentsel alanlarda hiç yapılmamıştı ve araştırma jeotermal enerjiyi bir olanak haline getirmede önemli bir adım olarak değerlendirilmelidir.

Central Park’ta uygulanan arama yöntemi yansıma sismolojisidir. Ölçüm için sismik dalgalar, yeri titreten özel olarak donatılmış iki kamyon tarafından üretilir. Titreşim sismik dalgalar yaratır ve onların ana kaya yapılarından yansıması zemine kurulmuş alıcılar, jeofonlar tarafından kaydedilir. Saha araştırmaları birkaç hafta sürecek ve sonuçlar 2020’nin başlarında hazır olacak.

Kömürün yerine geçecek yanmaya dayalı olmayan çözümler aranıyor

Helen, en geç 2024 yılında Hanasaari santralini kapatacak ve ayrıca 2029’un sonuna kadar Salmisaari’de kömür kullanmayı bırakacak.

Helen, Salmisaari elektrik santralindeki ısı üretiminin yerini alacak yanma bazlı olmayan yöntemler arıyor. Isı, çeşitli atık kaynaklarından gelen ısı pompaları ile çevreye duyarlı, deniz suyu ve jeotermal ısı gibi yöntemlerle üretilebilir.

Potansiyel çözümlerden biri jeotermal enerji olarak kabul edilmektedir. Jeotermal enerjinin zorluklarından biri Finlandiya’nın soğuk zeminidir, bu nedenle sondajların derin olması gerekir.Bir başka zorluk da, bir jeotermal ısıtma santralini gerçeğe dönüştürmek için doğru bilgi birikimini bulmaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy