Haberler

Finlandiya’nın Espoo kentinde bölgesel ısıtmayı karbon nötr hale getirme planlarının jeotermal kısmı

Espoo - Finlandiya (Soruce: Flickr CC : Alexander Savin)
Cannur Bozkurt 27 Eyl 2019

Bölgesel ısınmasını karbon nötr hale getirmek için Fortum, 2025'te Finlandiya'nın Espoo şehrinde kömür kullanımını durduracağını açıkladı. Bu planları desteklemek için temiz enerji teknolojilerinin karışımında jeotermal enerjnin rolü önemli.

Fortum ve Espoo Şehri, 2020’lerde Espoo, Kauniainen ve Kirkkonummi bölgelerinde faaliyet gösteren bölgesel ısıtma şebekesinde karbon nötr olmaya karar vermiştir. Şimdi, 2025’te kömür kullanımını durdurmak için yeni bir ara hedefle gelişme çalışmaları hızlandırılıyor. 2020’lerde karbon nötrlüğü için hızlandırılmış projenin adı Espoo Clean Heat.

“Fortum’un kömür kullanımını durdurma ve bölgesel ısıtmayı karbon nötr hale getirme kararı Espoo’daki en önemli iklim hareketi. Espoo’nun hedefi önümüzdeki on yılda karbon nötr olmaktır. Birleşmiş Milletler öncüsü olarak Espoo, şehirlerde karbon nötr yaşamı destekleyici çözümler geliştirmeye kararlıdır. Enerji çözümleri bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Espoo’da geliştirilen ve dağıtılan yeni temiz enerji çözümleri küresel olarak sürdürülebilir inovasyon örnekleridir”diyor Espoo Belediye Başkanı Jukka Mäkelä.

Fortum’un Isıtma ve Soğutma Dairesi Başkanı Piispa ise konuya ilişkin şunları belirtti: “İki kömürle çalışan birimin ilki, önümüzdeki yaz zaten görevden alınacak. Kalan kömür üretiminin yerini almak için, veri merkezlerinin, atık suların ve endüstrilerin atık ısısından faydalanılmasından elektrikli ısı pompalarına, jeotermal, akıllı talep yanıt çözümlerine ve biyoenerjiye kadar yeni çözümler üretiyoruz. Yanma gerektirmeyen ısıtma çözümleri bulmaya odaklandığımız için, Hükümet Programında, ısı pompaları ve bölgesel ısıtma ağına bağlı veri merkezleri için bugün olduğundan daha düşük bir elektrik vergisi için girdiler hedefimize ulaşmada kilit bir rol oynayacaktır.”

Karbon nötr bölgesel ısıtmaya doğru açık adımlar

Bir ankete göre, * Finler, iklim değişikliğini hafifletmede şirketleri halktan daha önemli aktörler olarak görüyorlar. Fortum ve Espoo Şehri, kömürü karbon nötr çözümlerle değiştirmek için şimdiden önemli adımlar attılar: yeni Kivenlahti biyo ısıtma tesisinin önümüzdeki yaz piyasaya sürülmesi, Otaniemi jeotermal tesisinin gelecek yılın sonunda devreye alınması bekleniyor ve yeni ısı Atık sulardan gelen atık ısıyı kullanan pompa ünitesi, 2021’de Suomenoja santralinde faaliyete başlayacak. Bu eylemlerle Espoo’nun bölgesel ısıtma üretimi, 2022’de % 50, 2025’de ise yaklaşık % 85 oranında karbon nötralitesine ulaşacak.

Espoo’nun Sürdürülebilir Kalkınma Direktörü Pasi Laitala: “Veri merkezlerini Espoo’da konumlandırmak ve jeotermal ısıyı dağıtmak şu anda ortak geliştirme projeleridir. Bunlara ek olarak, Espoon Asunnot dairelerinin hepsinde kullanımda olan binalarda enerji verimliliğini artırmak ve akıllı ısı kontrolünü kullanmak önemlidir. Özellikle işbirliğinin alternatif yöntemlerle üretildiği çözümler üzerine işbirliğine odaklanıyoruz.”dedi.

Bölgesel ısıtmanın nasıl çalıştığını çok iyi bilen Finler

Merkezi ısıtma kesinlikle Finlandiya’nın en yaygın ısıtma şeklidir: Finlandiya Enerjisine göre, yeni inşaat hacminin yüzde 60’ına yakını bölgesel ısıtma ile ısıtılıyor. Bununla birlikte, Fortum tarafından yapılan ankete dayanarak Finler, bölgesel ısıtmanın nasıl çalıştığını çok iyi bilmiyor: Finlerin üçte birinden fazlası bölgesel ısıtmanın nasıl üretildiğini bilmiyor.

“Bölgesel ısıtmanın arkasındaki çalışma prensibi çok basittir: suyu ısıtmak için teknoloji kullanılır ve suyun yeraltı boruları aracılığıyla binaları ısıtmak için dolaşımı yapılır. İklim etkileri, büyük ölçüde suyu ısıtmak için hangi teknolojinin kullanıldığına bağlıdır. Otomobil endüstrisi şu anda yanmalı motorlardan vazgeçtiği gibi, biz de yakma olmadan ısı üretmenin yollarını arıyoruz – örneğin, atık ısı kullanan elektrikli ısı pompaları gibi. Kuzey elektrik piyasasında, elektriğin zaten% 80’i karbon nötrdür” diyor Piispa.

Daha fazla bilgi:

* Anket 2019 yazında Bilendi Finlandiya’nın çevrimiçi panelinde gerçekleştirildi; Ankete 1,250 Fin katıldı.

Proje hakkında daha fazla bilgiye www.espoocleanheat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy