Haberler

Finlandiya’nın Espoo kentinde karbon nötr bölgesel ısıtmaya bağlılıkda jeotermal temel unsur

Espoo, Finlandiya'da karbon nötr bölgesel ısıtma taahhüdü (kaynak: Fortum)
Cannur Bozkurt 5 Şub 2020

Temiz enerji şirketi Fortum ve Finlandiya'nın Espoo kenti, atık ısı ve biyo-ısıtma tesisinin yanı sıra planlanan Otaniemi jeotermal santrali ile gelecek on yılı kentin bölgesel ısıtma sistemini karbon-nötr hale getirmeyi taahhüt etti.

Bu hafta yayınlanan bir yayında, temiz bir enerji şirketi olan Fortum ve Finlandiya’daki Espoo kenti, 2020’lerde Espoo, Kauniainen ve Kirkkonummi bölgelerinde faaliyet gösteren bölgesel ısıtma ağında karbon nötr bölgesel ısıtma üretimini taahhüt etti. Bölgesel ısıtma ağı, evlerde ve ofislerde 250.000 son kullanıcıya ısı sağlayacak.

2016 yılında başlayan geliştirme çalışması, geçen sonbaharda 2025’te kömür kullanımını durdurmak için yeni bir ara hedef belirlendiğinde hızlandırıldı. Hızlandırılmış karbon nötrlüğü projesi Espoo Clean Heat olarak adlandırıldı.

29 Ocak 2020’de Espoo Belediye Başkanı Jukka Mäkelä ve Fortum CEO’su Pekka Lundmark, paylaşılan enerji hedeflerinin uygulanmasına ve kentsel çözümlerin geliştirilmesine devam eden yeni bir anlaşma imzaladılar.

Mäkelä konuya ilişkin olarak: “Bölgesel ısıtma karbonunu nötr hale getirmek Espoo’nun en önemli iklim eylemidir ve 2030 yılına kadar karbon nötr bir şehir olma hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Fortum ile iyi işbirliği çerçevesinde Espoo için enerji konularında da öncü olmak önemlidir.” dedi.

Lundmark ise: “İklim değişikliğini engellemek için temiz enerjiye geçiş gerekiyor ve Fortum olarak yenilikçi çözümlerle geçişi hızlandırmak istiyoruz. Karbon nötr bölgesel ısıtmaya ve Espoo’daki ana alanımızda öncü olmaya yönelik kararlı ilerlemeler bizim için bir onur meselesidir. Espoo Şehri ile iyi işbirliğinden memnunum, çünkü şehir bu değişikliğin kolaylaştırıcısı olarak kilit konumda. ” açıklamalarında bulundu.

Atık ısı kullanımı, jeotermal enerji ve akıllı çözümler

Espoo’da karbon nötr bölgesel ısıtma üretimi, son on yılda, örneğin atık sudan gelen atık ısıyı kullanarak ilerleme kaydetmiştir. Geçen yıl, üretimin yaklaşık dörtte biri zaten karbondan arındırılmıştı ve bu yıl Kivenlahti biyo-ısıtma tesisi ve Otaniemi jeotermal santrali devreye alındığında ve iki kömür yakıtlı üniteden biri hizmet dışı bırakıldığında pay % 40’a çıkacak. Plana göre, son kömürle çalışan birimin hizmetten çıkarılması, karbon-nötr bölgesel ısıtma üretiminin payını 2025 yılında % 85’e çıkaracak. Alternatif çözümler bulmaya odaklanmak öncelikle yanmasız çözümlerdir.

Fortum ve Espoo Şehri, veri merkezi operasyonları için uygun yerler bulmak ve veri merkezi operatörlerini Espoo’ya çekmek için birlikte çalışıyorlar. Bir veri merkezi, bölgesel ısıtma ağında kullanılabilecek çok fazla atık ısı üretir. 100 MW’lık büyük bir veri merkezinden gelen atık ısı, Espoo, Kauniainen ve Kirkkonummi bölgesindeki bölgesel ısıtma ağının üçte biri kadar ısı sağlayabilir.

Fortum’un Finlandiya Müşteri, Isıtma ve Soğutma Müdürü Pasi Kokko: “En iyi ihtimalle, bir veri merkezi oyuncusu, kullandığı elektrik karbon nötr ise ve sağladığı atık ısı fosil bazlı bölgesel ısı üretiminin yerini alması durumunda karbon negatif bir şekilde çalışabilir. Veri merkezi operatörleri için ekolojik operasyonlar önemlidir ”dedi.

Üretimdeki hızlı emisyon azaltımına ek olarak Fortum, ısıyı pik tüketim sırasında en çok ihtiyaç duyulan yere yönlendirmek için akıllı talep-yanıt çözümleri ile Espoo’da sistem düzeyinde enerji verimliliği geliştirmek için çalışıyor. Bu, tüketim artışları sırasında üretim tepelerini ve emisyonları azaltmayı öngörüyor.

Espoo Şehri Sürdürülebilir Kalkınma Direktörü Pasi Laitala, “Tüm Espoo Asunnot daireleri sisteme zaten bağlı ve okulları, gündüz bakım tesislerini ve şehrin diğer gayrimenkullerini sisteme bağlamak için tartışmalar sürüyor” dedi.

Otaniemi jeotermal santrali, St1’in geliştirdiği yenilikçi jeotermal projedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy