Haberler

Fonların Sınırlı Olması Menengai’de Jeotermal Kalkınmayı Erteliyor

Geothermal well at Menengai, Kenya (source: flickr/ ScientificDrilling)
Eren Günüç 26 Eyl 2017

Fonların sınırlı olması GDC ve bağımsız elektrik üreticilerinin Menengai'de 105 MW'lık kombine bir enerji üretim kapasitesine sahip jeotermal tesislerin 1. Aşamanın geliştirilmesinde gecikmeye yol açtı.

Kenya Enerji Düzenleme Komisyonu genel müdürü Pavel Oimeke, lisans, mali kapanış ve teknik hataların gecikmesinin Jeotermal Geliştirme Şirketi GDC (Geothermal Development Company) tarafından jeotermal enerji gelişiminin ertelenmesine katkıda bulunduğunu bildirdi.

Sınırlı fonlardan dolayı Menengai’deki kalkınma faaliyetleri daha uzun sürecektir. GDC, yıl sonundan önce almayı umduğu hükümetten desteğini aramaya devam ediyor.

GDC, Menengai kalkınmasının ilk aşamasında 35 MW’lık veya 105 MW’lık bir kapasiteye sahip jeotermal santraller inşa etmek için üç IPP sözleşmesi imzaladı.

GDC, her biri yaklaşık 100MW’lık kapasiteye sahip dört aşamada jeotermal gelişme üstlenmektedir. Menengai Jeotermal Projesinin muhtemel potansiyeli 1,600MW’dir.

Projenin birinci aşaması Şubat 2011’de başladı. GDC, jeotermal kuyuların delinmesi için kullanılan yedi derin sondaj kulesi var. Şimdiye kadar, GDC kuyu başında 160MW buhar üretimi gerçekleştirdi.

Gecikme olmasaydı tesisler bu yıl aralık ayında faaliyete geçecekti.

Kaynak: The Star, ThinkGeoEnergy aracılığıyla