Haberler

Fransa’da GEODEEP risk garanti fonuna 16,1 milyon avroluk devlet fonu için yeşil ışık

Vendenheim proje sahasında sondaj kulesi, Alsace / Fransa (kaynak: Fonroche)
Cannur Bozkurt 27 Oca 2020

Jeotermal gelişme 2020'de Fransa'da artabilir; Fransız ajansı Ademe'den jeotermal risk garanti fonu GEODEEP'e 16.1 milyon EUR'luk kamu finansmanı için yeşil ışık yandı.

Fransız Çevre ve Enerji Yönetimi Ajansı (Ademe), Fransa’daki derin jeotermal proje geliştirme için GEODEEP risk garanti fonuna 16,1 milyon Euro’ya kadar (17,8 milyon ABD Doları) katkıda bulunma onayı aldı.

Fon, ThinkGeoEnergy tarafından daha önce de duyurulduğu üzere 2015 yılında açıklandı. Finansman, GEODEEP fonuna geri ödenebilir avanslar şeklinde sağlanacaktır. Fransız yayını Actu Environnement tarafından bildirildiği üzere, onay, işletmelere kamu yardımı düzenlemelerinin bir parçası olarak Avrupa Komisyonu’ndan geldi.

Avrupa Komisyonu “ADEME tarafından verilen yardımın Fransız ve Avrupa enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi hedeflerine katkıda bulunacağını” düşünmektedir. Buna ek olarak, yardım geri ödenebilir avanslar şeklinde verileceğinden rekabetin olası çarpıklıkları asgari düzeyde olacaktır.

GEODEEP fonunun amacı, jeotermal kaynakları bulmak için yüksek araştırma sondajı riskini karşılamaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy