Haberler

Fransa’da jeotermal araştırma ve kullanımla ilgili yeni düzenlemeler yayınlandı

Vendenheim proje sahasında sondaj kulesi, Alsace / Fransa (kaynak: Fonroche)
Cannur Bozkurt 10 Oca 2020

Fransa'da jeotermal ve maden yatakları arama ve kullanma ruhsatları için yeni uygulama düzenlemeleri yasallaştırıldı ve yayınlandı.

Jeotermal maden yatakları arama ve kullanma ruhsatları başvurularının düzenlenmesi 31 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan bir kararname ile değiştirilmiştir. Yeni kurallar, 1 Ocak 2020’den itibaren idari makamla yapılan tüm teminatlara uygulanacaktır.

Jeotermal yataklar için arama ve işletme haklarının verilmesi ve genişletilmesi ile ilgili madencilik kanununun hükümlerini değiştiren bu karar, 24 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenmiştir. Bu karar, bilinen bir jeolojik durumdaki ve yalnızca sınırlı bir araştırma aşaması gerektiren projeler için basitleştirilmiş bir düzenleme şekli oluşturmakta ve kaynağın sıcaklığına, düşük veya yüksek olmasına bağlı ayrımı ortadan kaldırmaktadır.

Kararname, başvuru sahiplerinin jeotermal yataklar için arama veya işletme haklarının yeni yükümlülüklerini düzenlemektedir. Özellikle, teknik ve mali kapasitelerini ayarlamak için başvuru sahipleri tarafından sağlanacak belgelerin listesini düzenler. Karar ayrıca, özel bir araştırma izni verilmeden, araştırma izinlerinin uzatılması, birleşmesi ve devredilmesinden önceki adımları da detaylandırmaktadır.

Aynı ayrıntılar ruhsatlar için de uygulanacaktır. Kararname, ruhsat süresini projenin ekonomik dengesini göz önünde bulundurarak, 2019 yönetmeliğinin öngördüğü şekilde düzeltme yapmak için araştırma ve işletme maliyetlerini tanımlamaktadır. Son olarak, ilgili maddelerin araştırılmasını ve kullanılmasını düzenler ve hidrolik bağlantı kavramını tanımlar.

Kaynak: ThinkGeoEnergy